kapat ikonu

Rusların Türkiye'de Yaptıkları Harcamalar Hesaplandı

Rusların Türkiye turizmi açısından önemi yapılan rakamsal araştırmalar sonrasında bir kez daha ortaya çıktı. Türkiye'ye kazandırdıkları paralar hesaplandı.

Dünya turizminde en çok harcama yapan ırkın Ruslar olduğu belirlendi. Yaz sezonunun gelmesi ile birlikte açılacak turizm sektöründe de heyecanlı bir bekleme yaşanıyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda Rusların Türkiye ekonomisine gerçekleştirdikleri kazançların miktarının artış göstermesi bekleniyor. Yapılan bir araştırma sonrasında Rusların Türkiye tatilleri sırasında kişi başı olarak ortalama ne kadar harcama yaptıkları belirlendi.
 
Araştırma Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından gerçekleştirildi. Bunun ardından hazırlanan rapor çerçevesinde Rusya'nın dünya turizminde yerinin son derece önemli olduğu belirtildi. Dünya turizmi sıralamasında yerini çok geç aldığı ancak buna rağmen kısa sürede önemli bir sıralamaya yükseldiği ve ardından en fazla turizm harcaması yapan ülkeler arasında ilk 10'a girmeyi başardığı öğrenildi.
 
Kişi Başı Harcanan Miktar Açıklandı
 
Rusya yaşanan siyasi sorunlar sebebiyle 2015 ve 2016 yıllarında büyük bir düşü yaşamıştı. Bunun ardından Türkiye ve Mısır yasaklarının kalkması ile birlikte yeniden büyük bir yükselişe geçti. Ardından 2018 yılı değerlendirmeleri bir raporda ele alındı. uluslararası seyahat harcamalarında Ruslar 35 milyar dolara kadar çıktı. Yapılan harcamalar üç segmente ayrılarak hesaplandı.
 
Coğrafi yakınlık, iklim ve operatörlerin gerçekleştirdiği başarılı çalışmaların ardından 2018 yılı Rusların Türkiye'yi tercih etmeleri konusunda son derece etkili bir süreç olarak ifade edildi. 2018 yılı içerisinde kazandırılan miktar zirveye ulaşarak 6 milyon olarak belirlendi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol