kapat ikonu

Ruslar, Türk kuru meyvelerini tercih ediyor!

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celep, Türk kuru meyve sektörünün Rusya pazarında yüzde 38'e ulaştığını söyledi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Rusya pazarında Türk kuru meyve sektörünün Pazar payının yüzde 38’e ulaştığını ve bunun daha da artırılması için pazarlama faaliyetlerine ağırlık verdiklerini söyledi.

“Türkiye, 26,5 milyon dolarlık ihracat yapıldı”

Konuyla ilgili açıklama yapan Celep, 2018 yılında 68 milyon dolarlık kuru meyve ithalatı yapan Rusya'ya bu ürünlerde Türkiye'den 26,5 milyon dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti.

“Pazarlama faaliyeti artırıldı”

"Kuru incir ve kuru kayısıda en büyük tedarikçisi olduğumuz bu pazarda kuru meyve sektöründeki payımız yüzde 38'e ulaştı" değerlendirmesinde bulunan Celep, bu pazara yönelik 11 firmanın katılımıyla bir pazarlama faaliyeti düzenlediklerini belirtti.

“İş görüşmeleri olumlu geçiyor”

Heyetin, pazar payının artırılmasının yanında pazara girişte karşılaşılan zorlukların giderilmesi için incelemelerde bulunduğunu ifade eden Celep, şöyle devam etti:

"Türk heyetinin Rusya temasları kapsamında ülke pazarının yüzde 25'ini temsil eden Büyük Perakende Şirketler Birliği ve bölgesel zincirlerin oluşturduğu Bağımsız Perakendeciler Birliği ile toplantılar yaptık. Foodcity ziyaretinde ise Rus firmalarla 63 iş görüşmesi yapıldı. Firmalarımızın önemli kısmı iş görüşmelerinin olumlu geçtiğini rapor etti."

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol