kapat ikonu

Ruslar 'Sovyetler Birliği'ni arıyor

Rusya'da halkın ekonomik sistem üzerindeki düşüncelerini öğrenebilmek için yapılan ankette Rusların Sovyetler Birliği'ne geri dönmek istediği tespit edildi. Halkın yüzde 52'si Sovyetler Birliği'ndeki planlı ekonominin daha doğru olduğunu ifade etti.

Rusya'da yapılan kapsamlı bir anket sonucunda Rus vatandaşlarının Sovyetler Rejimindeki ekonomik sistemi daha doğru bulduğu anlaşıldı. Ankete katılan vatandaşların yüzde 22'sinin cevap vermediği 'hangi ekonomik sistmei tercih edersiniz?'sorusuna Rus vatandaşlar yüzde 52 oranında Sovyetler Birliği'ndeki planlı ekonomi cevabını verdi. Piyasa ve özel mülkiyete bağlı güncel ekonomik sistemin doğru olduğunu düşünen Rus vatandaşların oranı ise sadece yüzde 26.

Çıkan anket sonuçlarına göre Rus vatandaşların ekonomik krizden bunaldığı ve bunun da piyasa ekonomisine karşı antipati oluşturmuş olabileceği düşünülüyor.

Halkın yarısından fazlası planlı ekonominin güncel piyasa ekonomisinden daha iyi olduğunu savundu. Rusların yüzde 26’sı piyasa ekonomisini tercih ederken yüzde 52’lik oranı ise planlı ekonominin daha iyi olduğunu savundu. Özel mülkiyet ve piyasa ekonomisini ya da planlı ekonomiyi tercih etmeyerek soruyu yanıtsız bırakanların oranı oldukça yüksek yüzde 22.
 
2012 yılında da yapılan benzer bir ankette piyasa ekonomisi yüzde 36 oranında desteklenmiş ve planlı ekonomiye yüzde 49 oranında destek verilmişti. Piyasa ekonomisine 3 yıl içinde iyiden iyiye azaldığı ve halkın çok önemli bir bölümünün Sovyetlerdeki ekonomi sistemine özlem duyduğu anlaşıldı. Benzer ankette planlı ekonomiyi tercih edenlerin oranı yüzde 49’dan yüzde 52’ye yükselirken; piyasa ekonomisini tercih edenlerin oranı yüzde 36’dan yüzde 26’ya gerilemiş durumda.
 
Güncel anket sonuçlarına göre Rusların yüzde 37’si, en iyi politik sistemin Sovyetler Birliği’ndeki sistem olduğunu savunuyor. Bu oran 2012 yılında yüzde 29 seviyesindeydi. 3 yıl içinde ekonomik sistem tercihlerinde olduğu gibi siyasi sistem tercihlerinde de farklılıklar meydana gelmiş olduğu görülüyor. Rus vatandaşlarının yüzde 13’ü ise Batı tipi demokrasinin en doğru siyasi sistem olduğu görüşünü savunuyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol