kapat ikonu

Rus şirketleri yaptırımlardan muaf tutulmak istiyor

Rusya’da Sberbank başta olmak üzere birçok büyük şirket Türkiye’ye uygulanan yaptırımlardan muaf tutulmak istediği için Başkanlık kararnamesince hazırlanan muaf tutulanlar listesine dahil edilme talebinde bulundu.

Rusya Ekonomi ve Gelişim Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev de birkaç büyük şirket ve Sberbank’ın muaf tutulanlar listesine dâhil edilmek için başvuruda bulunmuş olduğunu teyit etti.

Türkiye’ye uygulanan yaptırımlardan muaf tutulmak için Rusya Ekonomi ve Gelişim Bakanlığı’na başvuruda bulunanlarla ilgili açıklamalarda bulunan Rusya Ekonomi ve Gelişim Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev, “Sberbank başta olmak üzere birçok Rus şirketi Rusya’nın yaptırımlarının etkisinden çıkmak için başvuruyor” dedi.

Daha önceden de bir Rus haber ajansına yapmış olduğu açıklamalarda Lihaçev, yaptırımlardan etkilenmeyeceklerin yeni kontratlarının listesini hükümete sunacağını bildirmişti. Lihaçev, bunu Rusya Devlet Başkanının kararnamesinin uygun gördüğünü de açıklamasına eklemişti.

Diğer yandan güvenlik konuları ve telefi edilemeyecek hizmetlerle ilgili konuları, bütçe sorumlulukları ve uluslar arası yükümlülüklerin yerine getirilmesi şartıyla alakalı konularda istisnalar yapılabileceğini de bildiren Bakan Yardımcısı Lihaçev, Rus bölgelerinin taleplerini de değerlendireceğini bildirdi.


 

 

 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol