kapat ikonu

Ruhsatsız ekmek satışı yasaklanacak

Ekmek zamlarıyla ilgili tartışmalar sürerken Bakanlıktan ekmek satışlarıyla ilgili yeni düzenlemeler yapılacağına dair haber geldi.

Yeni düzenlemelerle her yerde ekmek satılamayacak, ekmek satışı için ruhsat şartı getirilecek. Ayrıca 15 bin kişiye 1 fırın uygulamasıyla fırın sayısında sınırlamaya gidilecek.
 
Ekmeğe gelen zamların ardından Faruk Çelik’in ekmek fiyatının kendi hesaplarına göre en fazla 61 kuruş olması gerektiğini açıklaması üzerine ekmekle ilgili tartışmalar ayyuka çıktı. Bakanlık ekmekle ilgili yeni düzenlemelerin gündemde olduğunu dile getirdi. Hayata geçirilmesi planlanan yeni düzenlemelerle ekmek satışı ruhsata bağlanacak. Herkes her yerde ekmek satamayacak. Ekmek fırınlarında sınırlamaya gidilecek. Ayrıca mahalle aralarındaki irili ufaklı fırınların tek bir çatıda toplanarak ortak üretime geçmesi sağlanmaya çalışılacak.
 
Tüm bu tartışmalar sürerken gündemi meşgul edecek yeni düzenlemelerin sinyali verildi. Alınan bilgilere göre fırın sayısına sınır getirilecek ve ekmek satışında özel ruhsat aranacak.
Kuruyemişçi ve manav gibi fırın dışı yerlerde ekmek satılmasına engel olacak eni düzenlemeyle ekmek sadece ruhsatlı yerlerden alınacak. Ekmek satışı ruhsatı olmayan işletmeler ekmek satamayacak. Ayrıca 15 bin kişi için bir tane fırın uygulamasına gidilerek ekmek fırınlarının sayısına da bir sınırlama getirilmesi planlanıyor.
 
Ekmeğin 61 kuruşa satılması gerektiğini söyleyen Bakan Çelik, 1.25 liraya satılan ekmeğin neden bu kadar yüksek fiyatla satıldığının izah edilmesi gerektiğini de savundu. Geçmişte de ekmek satışının ruhsatla gerçekleştirildiğine dikkat çeken yetkililer Bakanlık kararlarıyla çok fazla sayıda fırın ruhsatı veren belediyelerde bu kapsama dahil edilecek. Bu şekilde gereğinden fazla ekmek fırını açılmasının önü alınmış olacak.
 
Bakanlığın yürüteceği çalışmalardan biri de irili ufaklı birkaç fırının birleştirilerek ortak ürün çıkarması planının hayata geçirilmesi. Bir bölgedeki küçük çaplı fırınların birleştirilerek ortak olarak çalıştırılması planlanıyor.Bakanlık ekmek fiyatının en fazla 0.48 kuruşluk kar edilerek 61 kuruşa satılabileceğini öngördü.
 
Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Adnan Yılmaz Bakan Çelik’in Bakanın sunduğu fiyattan satış yapamayacaklarını ifade etti. Korsan ve mahalle fırınları nedeniyle birim fiyatlarının yüksek olduğunu dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol