kapat ikonu

Ruhsat sayıları artmaya başladı

Son dönemlerde yapılan araştırmaların ardından konut sayısının artması sonucunda verilen ruhsat sayısı da artmaya başladı.

  • Emlak
  • 22 Kasım 2017 10:37
Son dönemlerde yapılan araştırmaların ardından konut sayısının artması sonucunda verilen ruhsat sayısı da artmaya başladı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bir süredir emlak sektörü hakkında çeşitli çalışmalar yapılıyordu. Yapılan incelemelerin ardından konutlara verilen ruhsat sayısının her geçen gün biraz daha arttığı tespit edildi. Hatta son 5 yıllık döneme bakıldığı zaman 2017 yılında verilen ruhsat sayısında adeta rekor kırıldığı tespit edildi.
 
2017 yılının Ocak ile Eylül ayları arasında yapılan inceleme sonrasında yapılan daire sayısının geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırma yapıldığı zaman yüzde 57 oranında artırıldığı tespit edildi. Artışların yaşanmasının ardından 1 milyon 106 bine kadar ulaştığı belirlenmiş oldu.
 
Konut fiyatları ekonomiye endeksli ve çeşitli değer artışları sonrasında da artmaya başlamıştı. Ancak artan fiyatlara rağmen son 9 aylık dönem içerisinde konut satışları da büyük artış gösterdi. Sadece 9 ay içerisinde 1 milyon 30 bin civarında satış yapıldı. Bu süreç içerisinde verilen ruhsat sayıları da artmaya başladı. İlerleyen dönemlerde bu sayının artması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol