kapat ikonu

Romanya ile 10 milyar dolar ticaret hedefleniyor

Bakan Pekcan, Romanya ile ticaret hacminin, 2018 yılında 6,3 milyar dolara yükseldiğine işaret ederek, bunun en kısa süre içinde 10 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini bildirdi.

  • Gündem
  • 09 Şubat 2019 10:34
  • Son Güncelleme: 09 Şubat 2019 10:42
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bir dizi görüşmeler için geldiği başkent Bükreş’te, Romanya Başbakanı Vasilica Viorica Dancila ile bir araya geldi.
 
Bakan Pekcan, Türkiye – Romanya ilişkilerinin bugünkü seviyesine ulaşmasında iki ülkenin iş adamları ve yatırımcılarının çok büyük katkısının bulunduğunu ifade ederek, yapılan görüşmelerin ardından ticari bağların daha da ivme kazanacağını dile getirdi. Romanya’nın Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığını üstlenmiş olmasından duyduğu memnuniyeti belirten Pekcan, Romanya’nın dönem başkanlığında Türkiye’nin stratejik hedefi olan tam üyelik süreci ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi konularında somut desteği olacağına inancının tam olduğunu vurguladı.
 
Romanya ile ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşması hedefleniyor
 
Pekcan, Türkiye’nin Balkanlarda en fazla ihracat yaptığı ve en yüksek ticaret hacmine sahip ülkenin Romanya olduğunu kaydederek, Romanya ile ticaret hacminin 2018 yılında 6,3 milyar dolara yükseldiğini hatırlattı. Bunun yeterli olmadığını söyleyen Pekcan, bu rakamın en kısa sürede 10 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerine işaret ederek, önümüzdeki dönemde gerek genel nitelikli gerek belli sektörlere odaklı iş ve yatırım forumlarının düzenli olarak gerçekleştirilebileceğini anlattı.
 
İş adamlarına yatırım daveti
 
Pekcan, Türkiye’den Romanya’ya 7,5 milyar dolar yatırıma imza atıldığına dikkati çekerek, daha sağlıklı, kalıcı ve ticari ilişkileri tesis etmek adına karşılıklı yatırımları daha üst seviyelere çıkarılmasını şart olduğunu aktardı. Romen yatırımcılar için Türkiye’de birçok alanda önemli olanakların bulunduğunu öne süren Pekcan, Türkiye’nin dünyadaki en önemli cazibe merkezlerinden biri olduğunu anlatarak, Rumen iş adamlarını Türkiye’de yatırım yapmaya, Türk iş adamlarını da Romanya’da yatırım yapmaya davet etti.
 
Üçüncü ülkelerde iş birliği mutabakatı
 
Pekcan, Türk firmalarının dünyada önemli projelerin altına imza attığını anımsatarak, Türk firmaların Romanya’da bugüne dek yaklaşık 4,1 milyar dolar tutarında 172 adet proje üstlendikleri bilgisini paylaştı. Romanya'nın kamu özel sektör işbirliğiyle projelerinde yasal altyapısını yarattığını, uygulamaya başladığını vurgulayan Pekcan, bu model ile Romanya’da daha fazla proje üstlenmekten de memnuniyet duyacaklarını belirterek, Türk müteahhitlik ve müşavirlik firmaları ile Romen iş dünyasının beraber çok başarılı projeleri tamamlayacaklarının altını çizdi. Bakan Pekcan, bugün Romanya Başbakanı Vasilica Viorica Dancila ile görüşmelerinde de her iki taraf firmalarının üçüncü ülkelerde iş birliği yapma konusunda mutabık kaldığını da açıklandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol