kapat ikonu

Resmi Gazete'de yayımlanan sicil affı kimleri kapsıyor?

Sicil affı yasa tasarısı TBMM’de yapılan oylamanın ardından kabul edildi. 2017 Sicil affı yasa tasarısı Meclis’te kabul edilir edilmez yaklaşık 12 milyon vatandaş uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceğini merak ediyor.

  • Kredi
  • 11 Şubat 2017 11:58

Geçmiş dönemlerde bankalara kredi kartı ve kredi borcu bulunan ve bu borçlarından dolayı bankaların kara listesinde yer alan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Kara listeden kurtulmak isteyen kişiler sicil affı kanununun ne zaman Resmi Gazete’de yayınlanacağını merak ediyordu. Sicil affına yönelik sorular gün geçtikçe artmaya başlamıştı. Sicil affı nihayet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra Resmi Gazete’de yayımlandı.

Toplamda 12 milyon vatandaşın sicil affı yasasından faydalanması bekleniyor. Peki sicil affı kimleri kapsıyor? Sicil affı ne zaman başlayacak? İşte merak edilen soruların detayları…

Milyonlarca vatandaşın bankacılık faaliyetlerinden tekrar faydalanabilmesinin önü açıldı. Geçmişe ait ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borcunu 6 ay içinde kapatan kişilerin adı kara listeden çıkarılacak.

Sanayici, esnaf ve vatandaşların da aralarında bulunduğu 12.5 milyon kişi çek, senet, kredi kartı, kredi borçlarını 6 aylık süre zarfında ödeyenler ya da borcunu yapılandıranlar kara listeden çıkabilecek.

Sicil affı kimleri kapsıyor?

Kullandığı kredi kartı ve kredi borçlarını zamanında ödeyemeyen, karşılıksız çıkan çek ve senet borçları yüzünden borçlu olan kişiler artık rahat bir nefes alabilecek. Borçlarından dolayı adı Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişiler yeni düzenleme yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde borcun tamamını ödemeleri halinde finansal geçmişlerine dair olumsuz kayıtlar silinecek.

1.5 milyon esnafa sicil affı geliyor

Sici affı düzenlemesinden faydalanması beklenen milyonlarca işletme sahibi yeni bir beyaz sayfa açarak, bankalardan kredi alabilecek. Sicil affından yaklaşık 1.5 milyon esnafın yararlanması bekleniyor. Yeni bir iş yeri açmak veya mevcut iş yerine ivme kazandırmak isteyen tüm esnafların öncelikle geçmişe dönük borçlarını sıfırlaması gerekiyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen sicil affı yasa tasarısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı sonrasında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece 12.5 milyon vatandaş borcun tamamını ödedikten sonra finansal faaliyetlerden tekrar faydalanabilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol