kapat ikonu

Ramazan en Çok Balık Tezgahlarına Yaradı!

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte balıkçılar balık tezgahlarında indirime başladılar. Pek çok balık yarı fiyatına düştü.

Denizlerde balıkların neslini korumak ve balıkların büyümesini sağlamak için belirli dönemlerde av yasağı gerçekleştiriliyor. 1 Nisan tarihinden itibaren Eylül ayına kadar sürmesi beklenen bir avlanma yasağı başladı. Avlanma yasağının başlaması ile birlikte balık tezgahlarında fiyatların yukarı çıkmaya başladığı tespit edilmişti. Ancak Ramazan ayının gelmesi ile birlikte yeniden balık tezgahlarında olumlu yönde bir gelişmenin yaşandığı ifade edildi.
 
Pek çok şehirde av yasağının başlaması ile birlikte kültür balıkları satılmaya başladı. Hal böyle olunca tezgahlarda bulunan istavrit, mezgit, hamsi, çinekop gibi balıkların yerini alabalık, somon, levrek gibi balıklar almaya başladı. Özellikle enflasyonun yükselmesi gıda ve özellikle et fiyatlarına yansırken vatandaşlar başka alternatiflere yönelmeye başladılar.
 
Ramazan Ayında Balıklar Ucuzladı!
 
Balık tezgahlarındaki son durumu değerlendiren balıkçılar ise balık fiyatlarının düştüğünü açıkladılar. Bu düşüşün Ramazan ayı dolayısıyla gerçekleştiğini ve Ramazan ayı son bulduğu zaman fiyatların yeniden yükseleceği ifade ediliyor. Bunun üzerine balıkçılar vatandaşlara seslenirken Ramazan ayında fırsat bilip bol bol balık tüketmelerini önerdiler. 1 kilo balıkla 3 kişinin karnını doyurduğunu söyleyen profesyonel balıkçılar. özellikle çipurayı öneriyorlar. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 28 liradan satılan bu balığın ramazan dolayısıyla 20 liraya düştüğü belirlendi. 20 liraya bir kişilik ailenin balık ziyafeti verebileceği ifade ediliyor.
 
Vatandaşlarda farklı alternatifleri değerlendirmek istedikleri için son zamanlarda balık tezgahlarında meydana gelen bu indirimden memnun olduklarını açıkladılar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol