kapat ikonu

Rafet Efendi yapılanmasına operasyon!

Kendisinin “Hızır Aleyhisselam” olduğunu iddia eden "Rafet Efendi" kod adıyla bilinen Şaban Özdil'in yapılanmasına operasyon yapıldı.

  • Gündem
  • 10 Ekim 2019 15:32
  • Son Güncelleme: 10 Ekim 2019 15:36

Kocaeli’de kendisini peygamber ve evliya gibi sıfatlarla tanıtan Rafet Efendi kod adıyla bilinen Şaban Özdil’in örgütüne yapılan operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. Müritlerini “cehennem azabıyla” korkutup maaşlarını ya da bankadan çektikleri kredilerin bir bölümünü alan şahıs, kendisiyle görüşmek isteyenlerden yüz görümlüğü adıyla 500 TL para alıyordu. Çocuklarının içinde bulunduğu yapılanmadan dolayı endişe duyan bir çift, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Kendisini “Hızır Aleyhisselam” olarak tanıtıyordu

Bir süre yürütülen soruşturma sonrası Rafet Efendi kod adlı Şaban Özdil’in tarikat adı altındaki yapılanması deşifre oldu. Yapılan incelemelere göre şahıs kendisini “Hızır Aleyhisselam” olarak tanıtıyordu. İddiaya göre sapkın şahıs kendisinin 'Allah ile doğrudan görüştüğünü' söylüyordu.

Hac ve namazı inkar ediyordu

Hürriyet gazetesinin haberine göre, kendisine bağlı kimselere kendilerinin Müslüman değil, Mümin olduğunu ileri sürerek; müritlerinin ev, araba, yazlık ve ziynet eşyaları gibi mallarını da karşılığında 'cennet' vaat ederek alıyordu. Özdil, hac ibadetini kabul etmiyor ve namaza gerek olmadığını söylüyordu.

Kendisiyle görüşmek isteyenlerden para istiyordu

Öte yandan kredi çeken müritlerini ve sadaka vermek istemeyenleri cehennem azabı ile korkutan şahıs, kendisine bağlı kişileri para bağışı yapmaya zorluyordu.

Müritlerin ifadesi şoke etti

Mağdur kişilerin verdiği ifadeye göre, Rafet Efendi’nin müritleri kendisiyle görüşmeden önce 'yüz görümlüğü' olarak 500 TL veriyordu. İfadede bir kişi, "Ben de diğerleri gibi artık namaz kılmıyorum, cuma günü buluşmalarımızda da kendisiyle görüşeceğim için cuma namazını kaçırıyorum ancak Rafet Efendi ile görüşeceğim için daha çok sevap kazanıyorum” dedi.

“Namaz kılmadan Allah'ın huzurunda olduğumu anladım”

Mağdurlardan birinin ifadesinin bir bölümü ise şöyle: “Bu 'Hak Dini Kapısı' adlı yapıyla ilk temas ettiğim de 'Kardeşler' adı altındaki şahıslarla namaz kılardık. Şaban Özdil'in bana anlattığı 'namazdan sonraki namazı anlayınca namaz kılmadan Allah'ın huzurunda olduğumu anladım. Rafet Efendi'yle görüştükten sonra göğsümde bir ferahlama hissettim. Biz kendisini 'evliya' olarak görürüz. Kardeşler' olarak hitap ettiğimiz şahıslar Rafet Efendi'nin müritleridir."

Ailelerine karşı çıkıyorlardı

Yapılan tespitlere göre, yapıdan çıkmak isteyen tarikat üyeleri ailelerine, "Onlar bana cenneti vaat ediyor, siz edebilir misiniz?" şeklinde itirazda bulunuyordu. Düzenlenen operasyonla gözaltına alınan ve aralarında Özdil'in de olduğu 14 zanlı, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' ve 'nitelikli dolandırıcılık ile suçlanıyor.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol