kapat ikonu

Rabobank Dolar Değerlendirmesi Yaptı

Rabobank tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından doların bu yıl sonuna kadar 5 liraya kadar gerileyebileceği tahminleri paylaşıldı.

Rabobank tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından doların bu yıl sonuna kadar 5 liraya kadar gerileyebileceği tahminleri paylaşıldı.
 
Dolar son bir yıl içerisinde kazandığı değer ile küresel piyasaları derinden etkilemişti. Doların hızlı bir şekilde değer kazanması bunun karşısında Türk Lirasının büyük kayıplar vermesi son derece dikkat çekti. Bu durum Türkiye ekonomisinin de olumsuz etkilenmesine sebep oldu.
 
Türk lirasının hızlı bir şekilde değer kaybetmesinin ardından yeniden değer kazanması ve doların düşürülmesi için hükümet çeşitli çalışmalar yaparken tedbiri elden bırakmadı. Şimdilerde doların 5.30 seviyelerine kadar gerilediği görünüyor. Rabobank stratejisti olarak görev yapan Piotr Matys konu hakkında bir açıklamada bulundu.
 
Değerlendirmeleri sırasında Türk lirasının dolar karşısında değer kazanması ve kendisini toparlaması için biraz daha zaman olduğu özellikle belirtildi. Yıl sonuna kadar zaman olduğu ifade edilirken bu süreçte yapılacak çalışmalarla birlikte dolar 5 liraya euro ise 6 liraya kadar gerileyebilir iddiasında bulundu.
 
Kurda gerçekleştirilecek olan çekilmenin ardından enflasyonun oluşturduğu baskının da azalabileceği belirtildi. Bu süreç cari açık olmadan dengeli ve doğru bir büyüme için fırsat sunmaya devam ediyor. Yapısal reformların bu süreçte doğru kullanılması gerektiği belirtiliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol