kapat ikonu

PTT’nin ‘Akıllı Pazar Yeri’ tanıtıldı

PTT’nin alıcı ve satıcı firmaların uluslararası ticaret yapmalarını sağladığı yeni nesil e-pazar yeri ‘’PTT Trade Akıllı Pazar Yeri’’ tanıtıldı.

  • Şirketler
  • 22 Kasım 2018 15:40
  • Son Güncelleme: 22 Kasım 2018 15:56
PTT tarafından alıcı ve satıcı firmaların uluslararası ticaret yapmalarını sağlayan yeni nesil e-pazar yeri ‘’PTT Trade Akıllı Pazar Yeri’’ tanıtımında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, hayata geçirilmesi planlanan İzmir merkezli e-ticaret faaliyetlerinin birinci fazı olan ‘’epttavm.com’’ platformunun 2012'de hizmete açıldığını bildirdi. Turhan, platformda hâlen 6 bin 500'den fazla tedarikçinin 9 milyon ürününün sergilendiğini aktardı.
 
DİJİTAL DÜNYA ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİRİYOR
 
Turhan, dünya ticaretinin seyrini değiştiren e-ticaretin geliştiği ortamda bu portalın faaliyet göstermesinin Türkiye'nin ekonomik hedefleri açısında büyük önem taşıdığını belirterek, dijital dünyanın sunduğu imkânlarla alışkanlıkları değiştirdiği gibi, konvansiyonel ticareti de ikame etmeye aday bir hızla ilerlediğini söyledi.
 
2023’TE 350 MİLYAR TÜRK LİRASI E-TİCARET HEDEFİ
 
PTT'nin bugün açılışı yapılan ‘’ptttrade.com’’ ile e-ticaret işlemlerine yeni bir soluk getirmeyi amaçladığını dile getiren Bakan Turhan, bu platformun öncelikle Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetlerin tüm dünyaya pazarlanma ve satışını çok daha etkin hâle getireceğini öne sürdü. Turhan, Türkiye'nin 2023 yılı e-ticaret hedefinin 350 milyar Türk lirası olduğunu hatırlatarak, ‘’ptttrade.com’’un bu hedefin gerçekleştirilmesine önemli katkı sağlayacağına inancının tam olduğunu vurguladı.
 
5G YAKINDA GELİYOR
 
Bakan Turhan, sözlerinin sonunda 2017’ye göre e-ticaret hacminin yüzde 37 artarak 42,2 milyar Türk lirasına ulaştığını ifade ederek, yakında 5G hizmetinin de geleceğini müjdeledi.
 
 
PTT DAHA BÜYÜK İŞLER YAPABİLİR
 
PTT’nin daha büyük işler yapabileceğini açıklayan TBMM Başkanı Binali Yıldırım da 20 trilyon dolara erişeceği hesaplanan küresel ticarette, bunun yüzde 8,5’ine karşılık gelen 2-2,5 trilyon doların e-ticaret olarak yapılacağına dikkati çekerek, Türkiye'de ise toplam ticaretin yüzde 3,5'inin elektronik ortamda gerçekleştiğinden bahsetti.
 
Yıldırım, yüzde 8,5 olan dünya ortalamasına Türkiye’nin yetişmesi için mevcut seviyeden iki kat fazla artışa ihtiyaç olunduğunun altını çizerek, PTT’nin oluşturduğu platforma benzer yatırımların her sektörde yaygın olmasını istedi.
 
Göreve geldiklerinde PTT'nin Telekom'un altyapısını kullanmasına rağmen 11 trilyon lira zarar ettiğini, bundan sonra kendisini yenileyen kurumun arka arkaya yeni hizmetlerini kullanıma açtığını anlatan TBMM Başkanı Yıldırım, PTT'nin önünün açık olduğunu ve daha büyük işler yapabileceğini savundu.
 
Konuşmaların ardından PTT Trade Akıllı Pazar Yeri'nin ilk üyesi olan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener'in üyelik başvurusu, Yıldırım'ın tabletteki uygulamadan onay vermesiyle tamamlandı.
 
PTT Trade'nin ilk yılında 10 bin üyeye ulaşması hedefleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol