kapat ikonu

Promosyon tutarını attırmak sizin elinizde

Emeklilerin uzun zamandır beklediği promosyon ödemeleri Mart 2017 itibarıyla başlıyor. Peki hangi emekli ne kadar promosyon ücreti alacak? İşte merak edilen detaylar…

Emekli promosyonunda geri sayım başladı. Mart ayı başından itbaren emekliler anlaşma sağlanan 17 bankadan herhangi birini ya da PTT’yi seçerek promosyon ödemesi alabilecek. İlk etapta açıklanan kredili bir ürün ve iki fatura talimatı rafa kaldırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bankalar arasında yapılan anlaşma sonrasında tüm şartlar kaldırıldı. Bu doğrultuda emeklilerin seçmiş olduğu bankaya giderek, maaşımı 3 yıl boyunca sizden almak istiyorum beyanında bulunması yeterli olacak. Promosyon nakit olarak ve tek seferde ödenecek. Emekliler artık anlaşma sağladığı bankadan kredi kartı ya da hredili mevduat hesabı açtırmak zorunda değil.

Emekli promosyonları yükselebilir

SGK ile bankalar arasında imzalanan protokol gereği hiçbir şart ve belge olmadan emekli maaşı 1000 lira ve altında olanlar 300 TL, 1000-2000 lira arasında olanlar 375 TL, 2000 lira üzerinde olanlar tek sefere mahsus 450 TL alabilecek. Buna ilaveten kredi kartı veya mevduat hesabı açtıran, otomatik ödeme talimatı veren kişilerin promosyon ödemeleri yüksek olabilir.

Sözleşmeyi detaylı olarak inceleyin

Bu doğrultuda bankalar ile yapacağınız anlaşma çok büyük önem arz ediyor. Sözleşmenin detaylarında bu tür ürünleri alacağınıza dair bilgi olup olmadığını inceleyin. Yani sözleşmeyi okumadan kesinlikle imza atmayın. Eğer bu tür şartlar varsa paranızı bankadan almak yerine PTT’den almayı tercih edin. Sizi bu şartlara uyumaya zorlayan bankaları hem ALO 170 hem de BDDK’ya şikayet edebilirsiniz.

Geri sayım başladı

Promosyon görüşmeleri tamamlandıktan sonra milyonlarca emekli ödemelerin yapılmasını bekliyor. Protokol imzalayan bankalar emekli vatandaşları arayarak şubeye çağırıyor. Bu bağlamda bankaların vaatlerini öğrendikten sonra seçim yapmanız daha doğru olacaktır. Emekli vatandaşlar banka ile sözleşme imzaladıktan sonra 3 yıl boyunca maaşını farklı bankaya taşıyamayacak. Bu kişilerin maaşını taşıyabilmesi için almış olduğu promosyon tutarını geri ödemesi gerekiyor. Sonuç olarak protokol imzalamadan önce bankaların vaatlerini gözden geçirmenizde yarar var.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol