kapat ikonu

Promosyon sözleşmelerindeki gizli maddelere dikkat

Emekli vatandaşlara verileceği vadedilen emekli promosyonları mart ayı itibariyle dağıtılmaya başlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzioğlu'nun yaptığı açıklamalara göre, emekliler hiçbir şartı yerine getirmeksizin promosyon alabilecek. Ancak

  • Gündem
  • 03 Mart 2017 15:02
  • Son Güncelleme: 03 Mart 2017 18:00
Star Gündem'de yer alan habere göre,Emekli vatandaşlara bu ay itibariyle emekli promosyonlar ıdağıtılmaya başlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzioğlu'nun yaptığı açıklamaya göre, emekli promosyonu alabilmek için gerekli olan tüm şartlar kaldırıldı. Ancak bakanlıktan yapılan bu açıklamaya rağmen bazı bankaların emekli promosyonu sözleşmelerine gizli ibareler yerşleştirdiği tespit edildi. Emekli vatandaşların sözleşmeleri imzalarken dikkatli olması gerekiyor.
 

Potokol imzalamayan bankalar bile kredili mevduat hesabı açmak istiyor

 
Emekliler promosyonda istediğini almaya başlıyor. Başvurular alınmaya ve ödemeler yapılmaya başlarken, emeklilerin promosyona kolayca ulaşabilmesi için şartlar da kaldırıldı. 7 bankayla şartların kaldırıldığı yeni protokolü imzalamaya başlayan Sosyal Güvenlik Kurumu, önceki protokole imza atan 9 bankayla da irtibat halinde. Kısa sürede işlemin tamamlanması bekleniyor. Hatta bazı bankalar daha yeni protokole imza atmadığı halde, emeklilere promosyon için kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve otomatik ödeme talimatı şartlarını kaldırdı. Emeklilerin promosyonu sorunsuz ve kolayca alması istenirken, Maliye Bakanı Naci Ağbal da bankaları uyardı.
 

Maliye Bakanından da uyarı geldi

 
Maliye Bakanı Naci Bakan Ağbal, "Emeklilerimizin kendilerine yapılan promosyon ödemesi karşılığında bankaları ile olan ilişkilerinde azami derece gayret gösterecekleri tabiidir. Bankaların müşteri ilişkileri departmanları emeklilerimize gerekli bilgilendirmeleri, yönlendirmeleri yapar. Bunun için çok fazla evrak imzalatmak doğru değil" dedi. Ağbal, "Bankalarımızdan, müşteri ilişkileri kapsamında emekli vatandaşlarımıza daha fazla ilgi göstermelerini bekliyoruz. İlgi gösterilmesi durumunda emekli vatandaşımız da bankacılık işlemlerini tabii ki maaşını aldığı bankadan yapacaktır. Onun için bankalarımız emeklilerimize yardımcı olmalı, onları zorlamamalı" ifadesini kullandı. "Profesyonel işletmecilikte önemli olan müşteri üzerinde güven oluşturmaktır, karşılıklı güvendir" diyen Ağbal, şöyle devam etti: "Kimse müşteriye 'Bu parayı bankadan çekmeyeceksin' demiyor zaten. Müşteri emekli aylığını aldıktan sonra istediği işlemleri yapabilir."
 

Sözleşmeleri imzalarken dikkatli olun!

 
Bazı bankaların promosyon almak isteyen emeklilere sundukları taahhütnamelerde uyanıklık yaparak, "Bankacılık işlemlerinin tamamını sizden yapmaya gayret edeceğim" gibi ibareler eklediği belirtiliyor. Uzmanlar, emeklilerin taahhütnameleri imzalamadan önce dikkatlice okumaları gerektiğini vurgulayarak, "Dayatma yapan bankadan maaş almayın" dediler.
 

Şekerbank da SGK ile protokol imzaladı

 
Şekerbank, SGK ile protokol imzaladığını duyurdu. Açıklamaya göre; emekli maaşını 3 yıl boyunca Şekerbank aracılığıyla almayı taahhüt eden emekliler, maaş tutarlarına göre promosyon ödemelerinden yararlanabilecek.
 
Kaynak: Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol