kapat ikonu

Promosyon parası peşin ödenecek

Emekli promosyonu konusunda anlaşmaya varıldı. Vatandaşlar sürecin nasıl işleyeceğini merak ediyor. Promosyon aldığınız bankayla sizde anlaşma yapacaksınız. Paranızı tek seferde ve peşin olarak alacaksınız.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile bankalar emekliye promosyon ödenmesi hususunda anlaşmaya vardı. Kamu bankalarının yanı sıra 3 büyük özel banka da promosyon ödemeyi kabul etti.

Özel bankalar promosyon tutarını yükseltecek

Özel bankaların bu sürece dahil olması çok büyük önem arz ediyor. Onların sisteme dahil olmasıyla birlikte rekabet ortamı oluşacak ve böylece emeklilerin alacağı promosyon tutarı yükselecek. Anlaşma sağlanmasına rağmen bu paraların nasıl alınacağı konusunda bir belirsizlik var. İşte emekli promosyonu almak için izlenmesi gereken yöntemler:

- Tercih ettiğiniz banka ile 3 yıllık sözleşme imzalamanız gerekiyor. Bu 3 yıllık süre zarfında maaşınızı başka bir bankaya taşıyamayacaksınız. Anlaşmayı bozduğunuz takdirde almış olduğunuz promosyon ücretini geri iade etmek zorundasınız.

- Emekli vatandaşların istediği bankadan promosyon ücretini alacak olması rekabet ortamını da arttıracak. Müşterilerini kamu bankalarına kaptırmak istemeyen özel bankalar devreye girmeye başladı. Dolayısıyla pormosyon vermeyi kabul eden ve SGK ile anlaşma sağlayan bankalardan birisini seçmeniz gerekiyor.

- Emekli maaşınızı promosyon ödemeyi kabul eden bankadan alıyorsanız yine de banka yetkilileri ile görüşüp promosyon anlaşması yapmak zorundasınız.

- Promosyon ücreti emeklilere tek seferde ve peşin olarak ödenecek. İkinci promosyon ödemeleri ise 3 yıl sonra yapılacak. Bu 3 yıllık süre zarfından maaşınızı aynı bankadan almanız gerekiyor.

- Emekli promosyon parası için taban fiyat belirlendi. Bankalar isterse bu ücretin üzerinde teklif sunabilecek. Bu doğrultuda 1000 lira ve altında maaş alanlar 300 lira, 1000-2000 lira maaş alanlar 375 lira ve 2 bin liradan fazla maaş alanlar 450 lira promosyon ücreti alacak.

- En az iki faturanızı maaş müşterisi olduğunuz bankaya otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekiyor. Bu durum sizin işinizi de kolay bir hale getirecek. Buna ilaveten sizden kredili mevduat hesabı açmanız istenecek. Bu hesabı açtıktan sonra kullanma zorunluluğunuz bulunmuyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol