kapat ikonu

Promosyon ödemeleri 1 Mart’ta başlıyor

İş Bankası, uzun zamandır beklenen promosyon ödemelerine 1 Mart 2017 tarihinden itibaren başlayacak. Emekli müşterilerin tek seferde alabileceği promosyon ödemeleri emekli maaşı tutarına göre hesaplanacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile İş Bankası arasında emekli müşterilere promosyon ödenmesi noktasında anlaşmaya varıldı. Böylece emekli vatandaşların dört gözle beklediği promosyon tutarının ödeneceği tarih netlik kazandı. İş Bankası maaş müşterisi olanlar 1 Mart 2017 tarihinden itibaren promosyon ödemelerini alabilecek.

Bu doğrultuda emekli vatandaşlara yönelik promosyon ödenmesi konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ile anlaşmaya varan ilk özel banka İş Bankası oldu. Protokol kapsamında emekli maaşı tutarına göre hesaplanacak olan promosyon ödemeleri 1 Mart 2017 tarihinden itibaren tek seferde ve peşin olarak banka müşterilerinin hesabına yatırılacak.

İş Bankası, maaşını 3 yıl süre ile bankadan almayı kabul eden ve SGK protokolünde yer alan şartları sağlayan emeklilere ödeme yapacak. Emekli maaşı bin liranın altında olanlara 300 lira, 1.000 lira ile bin 999 lira olanlara 375 lira, maaşı 2 bin lira ve üzeri olanlara net 450 lira ödeme yapılacak.

Emekli aylığını iş bankasına taşıyan veya maaşını bu bankadan almayı sürdüren müşterilerin promosyon ödemeleri 1 Mart 2017 tarihinden itibaren başlayacak.

Özel bankalarda promosyon verecek

Emekli promosyonu almak için herhangi bir başvuru yapmanız gerek bulunmuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli promosyon ödemeleri için kamu bankaları ile anlaşmaya vardı. Ancak daha sonraki süreçte bazı özel bankalar da görüşmeye dahil oldu ve müşteri kaybetmemek için promosyon ödemeyi kabul etti. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası’nın promosyon ödemelerine ne zaman başlayacağı ise henüz belli değil. Ayrıca diğer özel bankaların da emekli müşterilerine yönelik ödeme yapıp yapmayacağı ise merak edilen konular arasında bulunuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bankanı Mehmet Müzezzinoğlu, emekli promosyon ödemelerinin Mart ayında başlayacağını ve en geç Mayıs ayında tamamlanacağını daha önce duyurmuştu. Bu doğrultuda hangi bankanın hangi tarihte promosyon ödemesi yapacağı netlik kazanmaya başladı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol