kapat ikonu

Proje Bazlı Teşvik Nasıl Verilir?

2016 yılında hayata geçirilen proje bazlı teşvik sistemi ile birlikte son zamanlarda ekonomiye verilen destek bir kez daha gündeme gelmeye başladı.

  • Finans
  • 08 Aralık 2018 10:48
2016 yılında hayata geçirilen proje bazlı teşvik sistemi ile birlikte son zamanlarda ekonomiye verilen destek bir kez daha gündeme gelmeye başladı.
 
Devlet tarafından işe yarar ve geleceği olan projelere verilen destekler son derece önemli bir durum olarak ifade edilmektedir. 2016 yılında ilk kez desteklenen proje bazlı teşvik sistemi ülkemizde ihtiyaç olan pek çok durumu da karşıladığı için son derece önemlidir.
 
2016 yılında altyapısı hazırlandıktan sonra hem günümüzün hem de geleceğin kritik ihtiyaçlarını karşılaması açısından son derece önemlidir. Arz güvenliğinin sağlanması ve Ar Ge sistemlerinin tamamlanmasını gerektiren projelerin üretimlere de destek verdiği biliniyor.
 
Hangi Projeler Devlet Tarafından Desteklenebilir?
 
Proje bazlı olarak gerçekleştirilen ve desteklenen projelerin belirli bir asgari yatırım tutarına ulaşmaları gerekmektedir. Bu rakam genel olarak 100 milyon dolarlık asgari yatırım tutarı şartını karşılaması beklenmektedir.
 
Destek şartının tamamlanması için hem günümüzde hem de gelecekte kritik olabilecek ihtiyaçların karşılanmasına yönelik sonuçları bulunması gerekmektedir. Bunun ardından üretim kapasitesi açısından arz güvenliğinin de sağlanması son derece önemlidir. Ülkenin dış ticaret açığının yapılacak üretimlerle karşılanması gerekmektedir. Özellikle son zamanlarda ham madde ihtiyaçlarının karşılanması için projelerin içeriğinin detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir. Değerlendirme ve karar aşaması ise Ekonomi Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında tamamlanmaktadır.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol