kapat ikonu

Poşetlerde 'doğaya' yönelik ifadeler yer alacak

Bakan Kurum, poşetlerin üzerinde doğanın korunmasına ilişkin ifadelerin yer aldığı bir düzenlemeye geçileceğini söyledi.

  • Gündem
  • 05 Ocak 2019 10:04
  • Son Güncelleme: 05 Ocak 2019 10:40
Ankara Sanayi Odasında düzenlenen "Çevre Mevzuatı Kapsamında Farkındalığın Artırılması" toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşetlerin üzerinde bulunan logolara doğanın korunmasına ilişkin ifadelerin de yer alacağı bir düzenlemenin hayata geçirileceğini dile getirerek, bu konuya hassasiyet gösterip programa katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a teşekkürlerini iletti. Kurum, ASO ile 81 kent, 7 bölgede gerçekleştirecekleri çevre ve sanayi istişare toplantılarının hayırlı olmasını temenni etti.
 
TÜRKİYE SON 17 YILDA BÜYÜK ATILIM GERÇEKLEŞTİRDİ
 
Söz konusu toplantıda Bakanlığın çevre ile ilgili mevzuat ve uygulamalarına yönelik çalışmaları değerlendireceklerini anlatan Kurum, karşılaşılan sorunlara ilişkin görüşlerin de paylaşılacağını ifade ederek, Türkiye'nin son 17 yılda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini ileri sürdü.
 
36 MİLYAR DOLAR OLAN İHRACAT 165 MİLYAR DOLARA ÇIKTI
 
Kurum, 36 milyar dolar olan ihracatın, bugünlerde 165 milyar dolar seviyesine dayandığını anımsatarak, 2002'den önce eksi büyümedeki ülke sanayisinin pozitif büyüme gösterdiğine dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde büyüyen Türkiye’nin, sanayicilerin de katkılarıyla bu seviyeye geldiğini anlatan Kurum, bu vesileyle tüm sanayicilere de teşekkürlerini ileterek, dünyanın karşılaştığı çevre sorunlarının, günden güne ülkeleri meşgul etmeye başladığını belirtti.
 
TÜRKİYE’NİN DÜNYAYI KİRLETME ORANI ÇOK DÜŞÜK
 
Kurum, hava ve su kirliliğinin, toprak bozulmasının, ormansızlaşmanın, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybının tüm dünyayı etkilediğini öne sürerek, yapılan araştırmaların neticesinde ABD yüzde 28, AB ülkeleri yüzde 15, Çin 9 oranında dünyayı en çok kirleten ülkeler arasında yer aldığını hatırlattı. Türkiye’nin dünyayı yüzde 0,7 oranında kirlettiğini bildiren Kurum, bu seviye gelişmiş ülkelere bakıldığında bu oranın çok düşük bir seviye olduğunu savundu.
 
BAKAN KURUM’DAN GAZETECİLERE ‘’FİLE TORBA’’
 
Kurum ile Varank naylon poşetlerin ücretlendirmesi sistemine geçiş süreci kapsamında farkındalık yaratmak için gazetecilere "file torba" dağıtırken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile ASO Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir de burada görüşlerini aktardı.
 
USUL VE ESASLAR YAYINLANACAK
 
Son günlerde kamuoyunda sıkça tartışılan naylon poşetlerin üzerindeki logo uygulamasına da değinen Kurum, üreticilerle o noktada çalışmalar yapıldığını anlatarak, doğanın korunmasına ilişkin ifadelerin de yer aldığı bir düzenlemenin hayata geçirileceğini vurgulayarak, bu tartışmalara da son noktayı koymuş oldu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol