kapat ikonu

Poşet kullanımında yüzde 50 azalma

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 4 günlük uygulama sonunda plastik poşet kullanımının yaklaşık yüzde 50 azaldığını duyurdu.

  • Gündem
  • 04 Ocak 2019 11:52
  • Son Güncelleme: 04 Ocak 2019 11:57
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaklaşık olarak 4 gündür süren uygulamanın ardından plastik poşet kullanımında yüzde 50 seviyesinde azalma yaşandığını ileri sürdü.
 
Bakan Murat Kurum, Ankara Sanayi Odasında gerçekleştirilen "Çevre Mevzuatı Kapsamında Farkındalığın Artırılması" toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.
 
Çevre kirliliğini azaltmak adına bakanlığın 2018 yılının son çeyreğinde aldığı karar, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren marketlerde uygulanmaya başlandı. Türkiye, 2019 yılına poşet tartışmasıyla girerken, poşetler marketlerde 25 kuruştan satılmaya başlandı. Kimi müşteriler evlerinden getirdikleri poşet ya da bez torbalarla alışverişlerini yaparken, kimileri de poşet almadan ürünleri evlerine götürdü. Bazıları da poşetin ücretini ödeyerek alışverişlerine devam etti. Bu uygulama birçok kesimden olumlu tepki alırken, vatandaşların birçoğu ise poşetten para alınmamasını, tamamıyla yasaklanmasını istedi. Bakan Kurum da söz konusu uygulama ile ilgili son 4 günlük bilançoyu kamuoyuyla paylaştı.
 
Kurum, atıkların geri toplanması ve plastik poşetlerin ücretli olmasına ilişkin önemli bir düzenleme yapıldığını hatırlatarak, 1 Ocak tarihi itibarıyla uygulamanın hayata geçtiğini anlattı. Bu süreçte vatandaşın, sivil toplum örgütlerinin ve milletvekillerinin verdiği destekle ilgili taraflara teşekkürlerini ileten Kurum, süreçle ilgili kısa bilgi verdi.
 
KULLANIM 4 GÜNDE YAKLAŞIK YÜZDE 50 AZALDI
 
4 gündür bu uygulamaya geçildiğini anımsatan Kurum, plastik poşet kullanımının yaklaşık yüzde 50 azaldığı bilgisini paylaşarak, Türkiye’nin 2019'dan önce yıllık 30-35 milyar plastik poşet tükettiğini aktardı. Kurum, kişi başı 440 olan plastik poşet kullanımının çok yakın zamanda yüzde 90 oranında azaltılıp, 2025 yılında 40 adete düşürülmesinin hedeflendiğini ifade ederek, uygulamanın hayata geçmesiyle beraber bu kullanımın yaklaşık yüzde 50 azaldığını bildirdi.
 
TOPLANMASINDA BÜYÜK SORUN YAŞANIYOR
 
Plastik poşetlerin geri toplanma oranının yaklaşık yüzde 1 olduğunu ifade eden Kurum, plastik poşetlerin geri toplamından üretilme maliyetinin, yaklaşık normal maliyetin 100 katı fazla olduğunu belirterek, bundan dolayı hiçbir üreticinin bu plastik poşetleri yeniden üretmeye yanaşmadığını savundu. Kurum, bundan ötürü toplanması noktasında çok büyük sorunların yaşandığına işaret ederek, plastik poşetlerden 25 kuruş alındığını aktardı. 25 kuruşun zaten 10 kuruşunun üretim maliyeti olduğunu vurgulayan Kurum, 15 kuruşunu da bakanlığın bu atıkların geri toplanması, çevreye ve doğaya olan hizmetlerin artırılması açısından bir kaynak olarak kullanacağını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol