kapat ikonu

Poşet kullanımı yüzde 70 azaldı

Ücretli poşet uygulamasına ilişkin konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Varır, bazı noktalarda poşet kullanımında yüzde 70'lere varan azalmalar olduğunu söyledi.

  • Gündem
  • 03 Ocak 2019 09:58
  • Son Güncelleme: 03 Ocak 2019 10:12
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Ahmet Varır, bakanlık tarafından yapılan düzenlemeyle hayata geçirilen ücretli plastik poşet uygulamasının başlaması ile ilgili halktan eleştirilerin yanında olumlu tepkilerin de geldiğini ifade etti.
 
Türk milletinin bilinçli bir toplum olduğunu öne süren Varır, konunun daha da anlaşılmasıyla tepkilerin giderek azalacağını düşündüğünü dile getirerek, uygulamanın başlamasından beri bazı rakamları elde etmeye başladıklarını kaydetti.
 
İLK GÜNDE YÜZDE 70’LERE VARAN AZALMA
 
Varır, daha önce müşteriye yüz birim poşetin verildiği yerlerde bu rakamın aşağı yukarı 40'a 50'ye düştüğünü aktararak, daha az rakamların da olduğunu vurguladı. Önümüzdeki süreç içerisinde daha da azaldığının görüleceğini savunan Varır, ilk günün refleksinden ötürü bazı noktalarda poşet kullanımında yüzde 70'lere varan azalmalar yaşandığını iddia ederek, 10-15 günlük verilerin açıklandığında daha somut olarak görüleceğine işaret etti.
 
POŞETLERDEN KÂR ELDE EDİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL
 
Poşetlerin farklı fiyatlarda satılabileceğini, fakat asgari olarak 25 kuruşa satılması gerektiğine dikkati çeken Ahmet Varır, bakanlığa yatırılması gereken bir geri kazanım katılım payından bahsederek, bunun üzerinde bir gelir elde edilmesi hâlinde o fazla gelirin de geri kazanım katılım payı olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesaplarına aktarılmasını istedi. Varır, marketlerin poşet üzerinden bir kâr elde etmesinin söz konusu olmadığına değinerek, böyle bir şeye, getirilen düzenlemenin müsaade etmediğini açıkladı.
 
MÜŞTERİLER ALDIKLARINI ELİNDE GÖTÜRÜYOR
 
Bir markette kasiyerlik görevini yürüten Aybüke Güneş, uygulamanın başlamasından beri vatandaşların ücretli poşeti tercih etmediğini bildirerek, vatandaşların ücretli poşetleri istemediğini ve aldıkları ürünleri eliyle götürdüğünü söyledi. Güneş, daha önce bir ürün alan vatandaşların 3-4 poşet kullandığını dile getirerek şimdi ise bu uygulamanın ardından müşterilerin aldıkları ürünleri yanında getirdiği poşet ya da kutuyla götürdüğünü anlattı.
 
ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASINI BEĞENEN DE VAR BEĞENMEYEN DE
 
Tüketici Neriman Göçmen, uygulamayı beğendiğini fakat marketlerde ücretli poşet yerine ücretli file dağıtılmasının daha iyi olacağını kaydetti.
 
Nuriye Özçelik adında bir vatandaş ise uygulamanın iyi yönleri olduğu gibi kötü yönlerinin de bulunduğunu kaydederek, aldıkları ürünü taşımak için poşet almalarının zorunlu olduğunu aktardı.
 
Uygulamayı beğenmeyenlerden Muhammed Güler de ücretli poşet uygulaması ile ilgili insanların kazıklandığını öne sürerek, bu uygulama yüzünden toplu poşet aldıklarını, evde çöp poşeti olarak da kullandıkları için bu yöntemi seçtiğini vurguladı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol