kapat ikonu

Poşet Kullanımı Giderek Azalıyor!

Yeni yılla birlikte poşet kullanımının sınırlandırılması işe yaradır. Yapılan değerlendirmelerde poşet tüketiminin yüzde 75 seviyesinde azaldığı öğrenildi.

:evre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevrenin kirletilmesinin engellenmesi ve israfın önüne geçmek amacıyla ortak bir karar alınmış ve yeni yılla birlikte poşetlerin ücretli olarak satılmasına karar verilmişti. Böylece israf edilen ve doğaya atılan poşet kullanımının giderek düşmesi bekleniyordu. Ücretli olarak satılan poşetler vatandaşlara bez torba ve file kullanımını teşvik etmeye başladı. Sadece birkaç atlık süreç içerisinde yapılan değerlendirmeler sonrasında poşet tüketiminin yüzde 75 oranında azaldığı ortaya çıktı.
 
2050 yılı için yapılan değerlendirmelerde gerekli önlemlerin alınmaması halinde balıktan daha çok plastik çöplerin hakim olacağı ve bu manzaranın son derece korkutucu olduğu ifade ediliyor. Plastik çöplerin her türlü hastalığın oluşumu konusunda son derece etkili olabileceği ifade ediliyor.
 
Büyük Tasarruf Sağlandı
 
Ülke olarak alınan poşet kararının ardından büyük bir yol katettiğimiz ifade edildi. Bu süreçte 4 aylık bir istatistik yapıldığı zaman tüketilen poşet miktarlarında ciddi bir azalmanın meydana geldiği öğrenildi. 5 farklı zincir markette sadece geçen yıl iki aylık süreçte 600 milyon poşet kullanıldığı bu yıl aynı dönemlerde ise bu oranın 150 milyona düştüğü tespit edilmiştir. Bu rakamlarla ifade edildiği zaman ise poşet kullanımının yüzde 75 oranında düştüğü ve bu durumun bir başarı olarak değerlendirilebileceği ifade ediliyor. Vatandaşların göstermiş oldukları hassasiyet sebebiyle minnettar olduklarını ifade ettiler.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol