kapat ikonu

POS Cihazından Çekilen Paranın Hesaba Geçme Süresi

Son yıllarda nakit para yerine kullanılan kredi kartı oranı giderek artmaya başladı. Bunun üzerine pos cihazından çekilen paranın ne zaman hesaba geçeceği merak ediliyor.

Son yıllarda nakit para yerine kullanılan kredi kartı oranı giderek artmaya başladı. Bunun üzerine pos cihazından çekilen paranın ne zaman hesaba geçeceği merak ediliyor.
 
Teknolojinin gelişmesi ve zamanın ilerlemesi ile birlikte ödeme yöntemlerinde de önemli değişiklikler yaşanmaya başladı. Bunun üzerine kredi kartı en çok tercih edilen ödeme yöntemleri arasında yer alıyor. Nakit taşımak istemeyen kişiler tarafından çok sık tercih edilmektedir.
 
Kredi kartı kullanımı para kaybetme, ödeme yapma sırasında hesabın karışması gibi çeşitli durumları ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda online ödeme imkanları da tanıdığı için pek çok kişi tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Bunun ardından işletmeler tarafından vazgeçilmez olan pos cihazı ile ödemelerde paranın ne zaman hesaba geçeceği merak konusu oldu.
 
Pos Cihazından Çekilen Paralar İşletmenin Hesabına Ne Zaman Geçer?
 
Ödeme yapıldığı zaman ödemenin işletme hesabına geçilmesi bankaların çalışma şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Bankaların çalışma standartları farklılık göstermektedir. Bunun ardından genel olarak çalışma standartları bankalar arasında aynıdır. Pos cihazı üzerinden yapılan ödemeler blokesiz ve blokajsız olarak değişiklik göstermektedir. Banka ile işletme arasında blokaj anlaşması yapılır. Bu anlaşma çerçevesinde belirlenen süre içerisinde ödemeler yapılmaktadır.
 
Bu tip sistem üzerinde işletmelerin avantajlı olduğu öğrenildi. Ancak nakit ihtiyacı olduğu için bu anlaşmayı delen bir işletmeden yüksek komisyon oranları alınacaktır. İşletmelerin yapılan anlaşmaları sekteye uğratmamaları son derece önemlidir. Blokesiz olarak çalışan işletmeler ise bankalar ile yaptıkları anlaşmaya göre 1 ile 3 gün içerisinde hesaplarına parayı alabilirler.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol