kapat ikonu

Plastik poşetlerden 25 kuruş alınmaya başlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile birlikte plastik alışveriş poşetlerinin, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başlandığı açıklandı. Öte yandan alışverişe giden bazı vatandaşların poşetini yanında getirdiği bilgisi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen düzenleme sayesinde plastik alışveriş poşetlerinin, tüketicilere 25 kuruş karşılığında satılmaya başladığı duyuruldu. 2018 yılı son çeyreğinde alınan karar ile birlikte çevreye zarar veren ve ham maddesi plastik olan poşetlerin kullanımını en aza indirgemek amacıyla 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla alışverişlerde kullanılan plastik poşetlerden 25 kuruş alınmaya başlandı. Poşetlere 25 kuruş ödemek istemeyen bazı vatandaşlar ise evlerinde bulunan poşetleri yanında getirerek, alışverişlerini yaptı.
 
BARKODLU POŞETLER KASALARDAN OKUTULUYOR
 
1 Ocak 2019 gününden itibaren başlayan uygulama sayesinde bazı zincir marketlerde üzerlerine barkod konulan poşetler kasalarda okutuyor. Ellerinde kalan eski poşetleri bitirmeye çalışan bazı marketler de barkodu ayrı olarak okutuyor.
 
VATANDAŞ POŞETİNİ EVDEN GETİRİYOR
 
Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü söz konusu uygulamanın hayata geçmesiyle şehir genelinde bazı marketlerde denetim gerçekleştirdi. Kentte yapılan denetimlerde alışveriş poşetlerinin, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verildiği görüldü. Bazı vatandaşların da evlerinden getirdiği poşetlerle marketten alışveriş yaptığı anlaşıldı.
 
YENİ DÖNEM RESMEN BAŞLADI
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdullah Bülbül, çevreyi plastik atıklardan kurtarmak ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak adına bugünden itibaren Türkiye'de yeni bir dönemin resmen başladığını anımsatarak, çevre kirliliğini önlemek için satış noktalarındaki plastik poşetlerin tüketicilere 25 kuruş karşılığında verildiğini dile getirdi.
 
‘’HIŞIR’’ POŞETLER ÜCRETSİZ VERİLECEK
 
Bülbül, kalınlığı 15 mikronun altında olan, gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan ‘hışır’ adı verilen birincil ambalaj poşetlerinin ise ücretsiz verileceğini hatırlatarak, doğaya atılan plastik poşetlerin çözülme süreçlerinin çok uzun seneler aldığını vurguladı.
 
GELECEKTE YAŞAYACAKLAR İÇİN KİRLİ BİR DÜNYA BIRAKILMAYACAK
 
Bu sürecin bin yıla kadar olabileceğini öne süren Bülbül, bundan dolayı önümüzdeki yıllarda gelecekte yaşayacaklara kirli bir dünya bırakılmayacağını savunarak, Bakanlığın toprakları, suyu ve denizleri temiz tutma açısından bir karar aldığını ve bu kararın bugünden itibaren yürürlüğe girdiğini bildirdi.
 
PLASTİK POŞETLERİN KULLANIMI İLE ÇEVRE KİRLİLİĞİ ARTTI
 
Bir zincir markette alışveriş yapan Selahattin Barlas ismindeki vatandaş ise ülkenin geleceği adına plastik poşet uygulamasının çok olumlu olduğunu belirterek, eskiden kese kâğıtlarıyla alışveriş yaptıklarını anlattı. Barlas, eskiden doğanın daha az kirlendiğini, plastik poşetlerin kullanımının artmasıyla kirlenmenin arttığına dikkati çekerek, uygulamanın başlamasıyla çevre kirliliğinin de önüne geçileceğini kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol