kapat ikonu

Plastik Poşet Kullanımı Azaldı!

Poşet kullanımı ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmışken bu süreç içerisinde plastik poşet kullanım oranlarının yüzde 25 oranında azaldığı öğrenildi.

Yeni yılla birlikte poşet kullanımında yeni bir düzenlemenin yapılmasına karar verilmişti. Çevrenin korunması ve kirliliğin azaltılması için yeni yıldan itibaren poşet kullanımının ücretli hale getirilmesine karar verildi. Bu uygulama bazı vatandaşlar tarafından tepkilere neden olurken bazı vatandaşlar ise çevre kirliliğine destek vermemek amacıyla uygulamadan memnun kaldıklarını dile getirmişlerdir.
 
Uygulama kısa süre içerisinde sonuç vermeye başladı. Bu anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni bir değerlendirmede bulundu. Uygulamanın çok yeni olmasına ve henüz kişilerin adaptasyon sürecinde olmalarına rağmen bununla birlikte başarılı sonuçlar verdikleri ifade edildi. Son yıllarda meydana gelen iklim değişikliği ile mücadele etmek için bu uygulamanın bundan sonraki dönemde devam ettirilmesi amaçlanıyor.
 
Poşet Kullanımı Düştü
 
Yapılan ilk değerlendirmelere göre geçtiğimiz aylardan bu yana plastik poşet kullanımının yüzde 25 oranında düştüğü öğrenildi. İlerleyen dönemlerde bu oranların daha fazla düşmesi de beklentiler arasında yer alıyor. Son zamanlarda pek çok vatandaş poşet kullanımını kısıtlayarak bez torba ya da file kullanımına yöneldiler. Eski zamanlardaki bu uygulama çerçevesinde pek çok vatandaşın bu anlamda uygulamadan son derece memnun oldukları belirlendi. Yeşil alanların ve doğanın korunması için çalışmaların devam etmesi bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol