kapat ikonu

Piyasaların gözünü Fed'in faiz kararına dikti

RBC Ekonomik Araştırmalar Yardımcı Başekonomisti Ferley, Fed’in ocak ayı toplantısında, politika faizini değiştirmeyip, yüzde 2,25-2,50 aralığında sabit bırakacağını iddia etti.

Gazetecilere konuşan RBC Ekonomik Araştırmalar Yardımcı Başekonomisti Paul Ferley, ABD Merkez Bankasının (Fed) ocak ayı toplantısında politika faizini değiştirmeyeceğini ileri sürerek, yüzde 2,25-2,50 aralığında sabit bırakacağını söyledi.
 
Aralık ayı toplantısında politika faizini yüzde 2-2,25 aralığından yüzde 2,25-2,50 aralığına yükselten Fed, ocak ayının sonunda faiz kararını paylaşacak. Analistler Fed’in bu toplantısında faiz artırma kararını pas geçmesini bekliyor.
 
EKONOMİNİN MEVCUT DURUMUYLA İLGİLİ DEĞERLENDİRMELER KARIŞIK HÂLE GELDİ
 
Ferley, aralık ayına ilişkin Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanaklarının da piyasalar tarafından "güvercin" olarak algılandığını anımsatarak, tutanaklarda Fed yetkililerinin birçoğunun gelecekteki faiz artırımı konusunda sabırlı olduğu, nispeten sınırlı miktarda faiz artırımının daha uygun olunabileceği yönünde görüşe sahip olduğunu kaydetti. Bankanın faiz artırımını durdurmak için bazı zorlayıcı nedenleri olduğunu ifade eden Ferley, bu nedenlerin federal hükûmetin kapalı olması, ABD ile Çin arasındaki ticari ihtilaf ve finansal piyasalardaki volatiliteden kaynaklandığını belirterek, federal hükûmetin kapalı olmasının yakın vadeli büyüme için tek başına aşağı yönlü bir risk oluşturmayacağını da bildirdi. Ferley, fakat bunun ekonomik raporların düzenli akışını sekteye uğrattığını belirterek, ekonominin mevcut durumuyla ilgili değerlendirmelerin karışık hâle geldiğini savundu.
 
FED, POLİTİKA FAİZİNİ DEĞİŞTİRMEYECEK
 
Ferley, söz konusu aşağı yönlü risklerin ileriki dönemlerde hafifleyeceğini ileri sürerek, bu baskıların gerilemesiyle birlikte Fed'in senenin ortalarına kadar tekrar sıkı para politikasına dönmesinin beklendiğini aktardı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ocak ayı toplantısında politika faizini değiştirmeyeceğini yineleyen Ferley, yüzde 2,25-2,50 aralığında sabit bırakacağını açıkladı.
 
ABD’DE TARIM DIŞI İSTİHDAM GERİLEYEBİLİR
 
Ferley, ABD'de ocak ayına ilişkin tarım dışı istihdamın 312 binlik yükselişten 165 bine gerileyebileceğini öne sürerek, düşüşün federal hükûmetin kapalı olmasından kaynaklanmayacağını, izin verilen ve mevcut çalışan kamu çalışanlarının ödemelerinin yapılacağını ifade etti.
 
FED, EKONOMİK BÜYÜMENİN ILIMLI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİĞİNİ BELİRTECEK
 
Berenberg ABD, Amerika, Asya Başekonomisti Mickey Levy de Ferley gibi ABD Merkez Bankasının faizleri değiştirmeyeceğini savunarak, Fed'in ekonomik büyümenin ılımlı bir şekilde gerçekleştiğini belirteceği öngörüsünde bulundu. Levy, Powell'ın ılımlı izleyen ekonomik büyüme, kontrol altındaki enflasyon ve bütün belirsizliklerle beraber aşağı yönlü risklerin yukarı yönlü risklere ağır bastığı açıklamasında bulunacağını ifade etti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol