kapat ikonu

Piyasalarda Trump etkisi! İşte Dolar, euro ve BIST 100'de son durum?

ABD'nin Türkiye'yi tehdit etmesi üzerine uzmanlar piyasalardaki durumu yorumladı. Dolar, euro ve BIST 100 endeksinde neler olacak?

  • Piyasalar
  • 08 Ekim 2019 14:32
  • Son Güncelleme: 09 Ekim 2019 09:38

Dolar ve euro kaç TL oldu? 8 Ekim 2019 piyasalarda son durum ne oldu? Gündemdeki hareketlilik döviz kurunu nasıl etkiledi?

Dolar ve euro ne kadar oldu?

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin sınırları dışında bir şeyler yapması durumunda ekonomiyi mahvedeceğini söyleyerek, olası bir Suriye operasyonuna karşı tehdit etti. Bu sözler sonrasında agresif bir şekilde yükselişe geçen dolar, 5,80 TL’nin de üstüne çıktı. Bu sabah ise 5,84 TL’nin üzeri çıktı. Son 4 ayın zirvesini gören kur, son anlarda 5,83 TL seviyesinde seyir izliyor. Euro aynı saatlerde 6,38 TL bandının üzerinde seyir izliyor.

BIST 100 endeksi ne oldu?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, bu sabah açılışta 723,62 puan azalışla 102.269,58 seviyesine düştü.

Uzmanlar, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 101.200 ve 100.000 seviyelerinin destek konumunda olduğunu belirtti.

Uzmanlardan ABD uyarısı

Fırat’ın doğusunda oluşturulması düşünülen güvenli bölge için yapılacak olası plana dair değerlendirme yapan uzmanlar, harekata dair gündemi takip edeceklerini, Trump’ın agresif açıklamaları sonrasında ABD’de gelen diğer açıklamaların da takip edileceğini vurguladı.

ABD’deki iç siyasette yaşanan çalkantılar nedeniyle Trump’tan gelebilecek çelişkili açıklamaların devam edeceği düşünülüyor. Uzmanlar, piyasalardaki belirsizliğin kısa süreli olacağının altını çizdi.

Powell'ın açıklamaları takip edilecek

Öte yandan uzmanlar, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın bugün yapacağı konuşmanın piyasalar tarafından takip edileceğini, yatırımcılar tarafından Fed’in gelecek dönemki faiz politikasına dair ipucu arayacaklarını söyledi. Teknik açıdan doların 5,84 TL seviyesinin direnç olarak öne çıktığını dile getiren uzmanlar, 5,75 ve 5,65 seviyelerinin destek konumuna gelebileceğini söyledi. ABD-Türkiye gerilimi dövizi nasıl etkiledi! Dolar bugün ne kadar oldu?ABD-Türkiye gerilimi dövizi nasıl etkiledi! Dolar bugün ne kadar oldu?

Piyasalarda son durum! Dolar ve euro bugün ne kadar oldu?Piyasalarda son durum! Dolar ve euro bugün ne kadar oldu?
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol