kapat ikonu

Piyasalarda Merkez Bankası telaşı

Bugün iç piyasalarda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikaları Kurumu’nun aldığı kararlar yakından takip edilecek. Merkez Bankasının açıklayacağı faiz oranlarıyla ilgili kararın iç piyasalara yön vereceği düşünülüyor.

TCMB, PKK toplantısı kararlarını bugün saat 14.00’da açıklayacak. Piyasalar bu anı büyük bir merakla bekliyor. Tahminler Merkez Bankasının faiz oranlarını sabit tutacağı yönünde. Çünkü banka, hem Aralık hem de Ocak ayındaki olağan toplantılarında faiz oranlarını sabit tutmayı seçmişti.
 
İç piyasada bugün TCMB’nin Para Politikaları Kurumu’nun aldığı kararlar yön verecek. Bugün saat 14.00’da yapılacak olan açıklamada Merkez Bankası’nın faiz artırımı konusunda ne yönde karar vermiş olduğu merak ediliyor. Ancak analistler faiz artırımı konusunda kısa vadede değişikliğe gidileceğini düşünmüyor.
 
Reuters gazetesinin 17 kurumla yaptığı ankette katılımcıların tümü TCMB'nin Şubat ayında kısa vadeli faizleri sabit tutacağını düşünüyor.
 
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75 düzeyinde koruyor.
 
Merkez Bankası Aralık ayı olağan toplantısında faiz artırımına gitmemiş var olan düzeyi korumuştu. Aralık ayında faiz artırımına gitmeyen TCMB’nin Amerika Merkez Bankası Fed’in faiz artırımına gitmemesinin ardından faizleri sabit tutmayacağı düşünülüyordu. Ancak merkez, kararını faiz oranlarını sabit tutmaktan yana kullandı. Küresel para politikalarında meydana gelen belirsizlik halinin yarattığı düşüşün kalıcı olması halinde Ocak ayından beri para politikasındaki sadeleşme adımlarının atılabileceği düşünülüyor.
 
TCMB’nin tüm bu gelişmelerin ardından Ocak ayındaki olağan toplantısında faiz artırımına gidip gitmeyeceği merak ediliyordu ancak merkez, faiz oranlarını yine sabit tuttu. Ocak ayında da oynaklık halinin sürmesiyle açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı tekli faiz sistemine geçiş için henüz çok erken olduğunu ve enflasyon değerlerini iyileştirmekte hükümetle beraber aşamalı bir şekilde kolektif çalışma yürütülmesi gerektiğine değinmişti.
 
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol