kapat ikonu

Piyasalar yeni yıla gergin girdi

Suudi Arabistan ve İran arasında meydana gelen gerginlik yeni yılın ilk işlem gününden bu yana piyasaların diken üstünde durmasına neden oluyor.

  • Piyasalar
  • 06 Ocak 2016 15:46
  • Son Güncelleme: 01 Şubat 2016 09:58

Suudi Arabistan ve İran arasında meydana gelen gerginlik yeni yılın ilk işlem gününden bu yana piyasalardaki tansiyonun yükselmesine sebep oldu. Çin'in Eylül ayından bu yana gerçekleştirdiği en yüksek müdahalesi de piyasaların iyiden iyiye gerilmesine neden oldu.

Suudi Arabistan ve İran arasında meydana gelen gerginlik yeni yılın ilk işlem gününden bu yana piyasaların diken üstünde durmasına neden oluyor.

Jeopolitik riskler ve küresel çapta büyümeye ilişkin bir takım endişeler piyasalardaki stresin artmasına neden oldu. Dolar 2.9920 TL ile son üç haftanın zirvesinden kıl payı döndü. Borsada indeks 70 bin puan seviyesinin altını görmüş oldu.

İlk seansta yüzde 1.6'lık kayıpla 69 bin 395 puana kadar gerileyen borsada da endeks ikinci seansta gelen alımlarla toparlanarak günü yüzde 0.24'lük artışla 70 bin 688 puandan kapattı. Dolar da gün içinde küçük bir oranda gerileme gösterdi.

Çin Eylül ayından bu yana en büyük müdahalesini yaptı

İmalat Sanayisi Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) sektörde daralmaya yönelmesinin fark edilmesi üzerine Pazartesi günü yüzde 7 düşen borsasını kapatan Çin, dün piyasalarda ciddi anlamda bir stres yaşanmasına neden oldu. Suudi Arabistan ve İran Devletlerinin arasında yaşanan gerginlikten ötürü gerginliğini koruyan piyasalar Çin’in müdahalesiyle yeni bir hareketlilik daha yaşamış oldu. Çin Merkez Bankası (PBOC) piyasaya yaklaşık 20 milyar dolar sokarak Eylül ayından bu yana gerçekleştirdiği en yüksek müdahalesine imza atmış oldu.

Çin Menkul Değerler Düzenleme Komisyonu (CSRC) da belirli firmalarda büyük hisse sahiplerinin hisselerini satmasını yasaklayacak yeni düzenlemeler ön gördüklerini söyledi.

ABD'nin imalat endeksinin gerilemesiyle piyasalarda tansiyon yükseldi

Yeni yılla beraber piyasalardaki tansiyon bir an olsun düşmedi. Piyasalardaki stresi artıran bir diğer olay ise, ABD'de açıklanan verilerin de küresel büyüme kaygılarını artırması oldu.ABD'de ISM imalat endeksi Aralık’ta 48.2'ye gerileyerek beklentilerin altında bir değerle Haziran 2009'dan bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol