kapat ikonu

Piyasalar gözünü ECB'ye dikti

Avrupa Merkez Bankası tarafından yarın yapılacak toplantıda, varlık alım programının sona erdirilmesi beklentisi oluştu.

  • Piyasalar
  • 12 Aralık 2018 15:46
  • Son Güncelleme: 12 Aralık 2018 15:51
Capital Economics Kıdemli Avrupa Ekonomisti Jack Allen, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), yarın yapacağı toplantıda varlık alım programının sona erdirilmesini kesinleştireceği yönünde kararların alınacağını duyurdu.
 
FAİZLERDE DEĞİŞİKLİĞE GİTMEYECEĞİ BEKLENİYOR
 
ECB'nin 13 Aralık Perşembe günü yani yarın yapılacak toplantısı, bu hafta küresel piyasaların odak noktasında yer alıyor. Söz konusu toplantıda, bankanın varlık alım programını sona erdirmesi öngörülürken, ECB'nin faizlerde de değişikliğe gitmeyeceği bekleniyor.
 
GERİLEYEN PETROL FİYATLARI ENFLASYON ÜZERİNDE BASKI YARATABİLİR
 
Capital Economics Kıdemli Avrupa Ekonomisti Jack Allen, ECB tarafından yarın gerçekleştirilecek toplantıda varlık alım programının sona erdirilmesini kesinleştireceğini belirterek, ECB'nin faiz oranlarını Eylül 2019'da artıracağını söyledi. Bunun Avro Bölgesi'nde büyümenin sürmesi durumunda gerçekleşebileceğini öne süren Allen, Avro Bölgesi'nde enflasyonun bankanın beklentileri dâhilinde gerçekleştiğini fakat gerileyen petrol fiyatlarının enflasyon üzerinde baskı yaratabileceğini vurguladı.
 
ECB BANKALARA DAHA UZUN VADELİ KREDİLER SAĞLAYABİLİR
 
Olası bir faiz artırımının ne kadar ve ne zaman olacağı konusunda şüphelerini dile getiren Allen, ECB Başkanı Mario Draghi'nin bu konuyu tartışmadıklarına dair açıklamalarda bulunacağını ileri sürerek, ECB'nin varlık alımını sonlandırmasının ardından bunun yerine bankalara daha uzun vadeli krediler sağlanabileceğini aktardı.
 
BANKA ENFLASYON TAHMİNİ DÜŞÜRECEK
 
ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, ECB'nin varlık alım programını sonlandıracağını kaydederek, düşüşe geçen petrol fiyatlarıyla bankanın enflasyon tahminini düşüreceğini, büyüme tahmininin de aşağı yönlü güncelleyeceğini ifade etti. Houte, ECB'nin sözlü yönlendirmede uyumlu olacağına işaret ederek, bankanın büyümenin zarar görmesi hâlinde aksiyon alınacağına dair vurgu yapabileceğini anlattı. Houte, ECB'nin daha ‘’güvercin’’ tonda bir iletişim içerisinde olacağını da sözlerine ekledi..
 
ECB TARİHÎ BİR TOPLANTIYA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
 
Berenberg Ekonomisti Florian Hense, ECB'nin varlık alım programını sonlandıracağına dikkati çekerek, bundan dolayı tarihî bir toplantıya ev sahipliği yapacağını ve bunun banka için bir dönüm noktası olacağını savundu.
 
FAİZ ORANLARI KONUSUNDA HAREKETE GEÇMEYE İHTİYACI YOK
 
ECB'nin faiz oranları konusunda harekete geçme ihtiyacı olmadığına işaret eden Hense, bankanın izlemede kalmak için hâlâ zamanı olduğunu ileri sürerek, toplantıda uzun vadeli refinansman işlemleri konusunda konuşmak için daha erken olacağını anımsattı.
 
Hense, sözlerini noktalamadan ECB'nin İtalyan bankalarına yardım etmek istediği gibi bir görüntüye de sahip olmak istemediğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol