kapat ikonu

Piyasalar ABD'nin istihdam verilerine odaklandı

Küresel piyasalar, ABD'de bugün açıklanacak istihdam verilerine odaklandı.

ABD'de bugün açıklanacak rapordaki tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar küresel piyasalar tarafından merak ediliyor.
 
POWELL KONUŞTU, PİYASALAR YÜKSELDİ
 
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın önceki günkü açıklamalarının ardından tahvil faizleri yükseliş eğilimine girmişti. ABD'den dün açıklanan fabrika siparişleri verisinin son 1 yılın en hızlı yükselişini kaydetmesini belirtilmesinin ardından artış sürmüş, dolar değerlenmiş, pay piyasaları üzerindeki satış baskısı da artmıştı.
 
PİYASALARDA GÖRÜLEN HAREKETLER
 
Öte yandan S&P 500 endeksi yüzde 0,82, Dow Jones endeksiz dün yüzde 0,75 ve Nasdaq endeksi de yüzde 1,81 değer kaybetmişti. Dolar endeksi, dün 96'nın üzerini test etmiş daha sonra da 95,8 seviyesinde seyretmişti. 10 yıllık tahvil faizlerinin ise yüzde 3,20 seviyesinde dengelendiği görüldü.
 
ABD’de bugün açıklanacak eylül ayı istihdam raporundaki verilerle ağustos ayı dış ticaret rakamları piyasalar üzerinde belirleyici olacak.
 
Bununla birlikte analistler, tarım dışı istihdamın 185 bin artması, işsizlik oranının ise yüzde 3,8'e gerilemesini bekliyor. Ticarete ilişkin düzenlemelere karşın dış ticaret açığının ise 50,7 milyar dolara yükselmesi öngörülüyor.
 
BREXİT GELİŞMELERİ TAKİP EDİLİYOR
 
Avrupa ise Brexit ve İtalya’ya ilişkin gelişmeleri takip ediyor. AB Konseyi Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brexit müzakerelerinin en başından itibaren AB'nin, İngiltere'ye Kanada'yla yapılandan daha kapsamlı bir anlaşma teklif ettiğini açıkladı.
 
Azalan küresel risk iştahı ile birlikte Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,47, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,22 ve Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,35 değer kaybetti.
Avro/dolar paritesi ise dün 1,1464'e kadar gerilemesinin ardından gelen tepki alımlarıyla birlikte 1,15'in hemen üzerinde seyretti.
 
HİNDİSTAN MERKEZ BANKASI YATIRIMCILARIN ODAĞINDA
 
Bugün Asya tarafında, Hindistan Merkez Bankası'nın faiz kararı yatırımcıların odağında bulunuyor. 25 baz puanlık faiz artışı beklentisinin ardından Sensex endeksinin yüzde 0,9 değer kaybettiği belirtildi. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksinde de yüzde 0,7 seviyelerinde gerileme yaşandı.
 
BANKA HİSSELERİ YÜZDE 7 KAYBETTİ
 
Önceki gün açıklanan enflasyon verisinin ardından banka pay piyasalarında yoğunlaşan satışlar dün itibarıyla da devam etti. Banka hisseleri ortalama yüzde 7 değer kaybederken; BIST 100 endeksi yüzde 2,77 geriledi ve 94.497 puandan kapandı.
 
Yurt içinde Hazine nakit dengesi, yurt dışında ise veri akışı takip edilecek. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 93,400 seviyesi destek 97,500 puanın direnç konumuna geldi.
 
PİYASALARIN GÖZÜ BURADA OLACAK
 
Öte yandan piyasalar bugün ‘’ABD, ağustos ayı dış ticaret dengesi, ABD, eylül ayı istihdam raporu ve Türkiye, eylül ayı Hazine nakit dengesi’’ gibi gelişmeleri de yakından takip edecek.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol