kapat ikonu

Pırasa ihracatı mutlu etti

İzmir'in Torbalı ilçesinde soğuk ve yağışlar sebebiyle hasadı zor şartlarda yapılan pırasaya yurt dışından gelen talep üreticiyi mutlu etti.

  • Sektörel
  • 05 Ocak 2019 15:44
  • Son Güncelleme: 05 Ocak 2019 16:00
Kışlık sebze üretiminde Türkiye’nin önde gelen merkezleri arasında bulunan İzmir'in Torbalı ilçesinde 5 bin dekar ekili alanda pırasa hasadına başlandı. Soğuk ve yağışlı havalardan dolayı güçlükle toplanan pırasalar, iç pazarın yanında Almanya, Hollanda, İsveç, İsviçre, Polonya ve Bulgaristan gibi ülkelere de gönderiliyor.
 
Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden elde edilen verilere göre, 2017’de 36 bin ton pırasa elde edilen Torbalı'da, 2018’in ekim alanının genişlemesiyle rekoltede önemli artış beklendiği aktarıldı.
 
İHRACAT YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR
 
Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, Torbalı Ovası'nın sebze üretiminde Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri olduğunu ileri sürerek, ovada pırasa üretiminin 2018’de artış gösterdiğini ifade ederek, 5 bin dekarlık alanda çiftçilerin pırasa üretimi gerçekleştirdiğini bildirdi.
 
2018 ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
 
2018’de pırasa üreticisinin fiyatlardan ve ürünlerinin ihracata gönderilmesinden memnun olduğunu dile getiren Girgin, üreticinin 2018 yılından çok memnun olduğunu anlatarak, Avrupa ülkelerine ihracatın yapıldığını hatırlattı. Girgin, Almanya, Hollanda, İsveç, Bulgaristan gibi ülkelere ihracat yapıldığı bilgisini paylaşarak, 2018’deki ihracatın çiftçinin yüzünü güldürdüğünü ifade etti.
 
ÇİFTÇİ YARALARINI SARIYOR
 
2017’de ihracatın olmadığını anımsatan Girgin, ürünün tarlada kaldığını, 2018’de yapılan ihracattan üreticinin çok memnun olduğunu savundu. Girgin, iç pazarda da talebin olduğunu kaydederek, malların para ettiğini ve çiftçinin bu vesileyle yaralarını sardığını öne sürdü. Girgin, iç piyasada pırasanın tarladan çıkış fiyatının 1 TL 80 kuruş olduğuna işaret ederek, Avrupa'ya da 5 TL civarında fiyatlandırma olduğunu, üreticinin de şu anda bu fiyatlardan çok memnun olduğunu açıkladı.
 
İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR’E HER GÜN SEVKİYAT YAPILIYOR
 
Girgin, ihracatın yanında Türkiye'nin her köşesine ovada elde edilen ürünlerin gittiğini vurgulayarak, İstanbul, Ankara ve İzmir'e her gün düzenli olarak pırasa sevkiyatının yapıldığını anlattı.
 
Pırasa üreten Nebi Karateke adında vatandaş da 2018’de 700 dekarlık bir alanda pırasa üretimi yaptığını ifade ederek, kendi üretiminin yanında bölgedeki çiftçilerden de ürün alıp, ihracata gönderdiklerini bildirdi. İhracata giden pırasayı ülkelerin taleplerine göre hazırladıklarını söyleyen Karateke, pırasayı, yurt dışında Bulgaristan, Hollanda, İsviçre, Almanya'ya gönderdiklerini belirterek, bu ülkelerden gelen talebe göre yapraklı ya da yapraksız batom şeklinde ihracata uygun biçimde istenilen çap ve ebatlarda gönderildiğini açıkladı. Karateke, Türkiye'de İstanbul, İzmir, Ankara gibi talep olan yerlere buradan pırasa gönderildiğini de sözlerine ekledi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol