kapat ikonu

Pilot İlde Bir İlk Gerçekleştirildi!

Devlet destekli ve ruhsatlı olarak pilot il olarak belirlenen Samsun'da ilk kez kenevir üretimi için tohumlar toprağa enjekte edildi. Yerli tohumların kullanıldığı sistemin veriminin artacağı düşünülüyor.

Kenevir ekiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için Samsun pilot il olarak seçildi. Yerli tohum kullanılarak ekonomiye ve tarıma da destek verilmesi planlanırken Samsun'un Vezirköprü ilçesinde sezonun ilk kenevirleri ekilmeye başlandı. Kenevir farklı amaçlarda kullanıldığı için ruhsatlı bir şekilde devlet kontrolünde üretiminin gerçekleştirilmesi planlanıyor.
 
Türkiye'de ilk kez ruhsatlı bir şekilde ekim yapılan Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı olan Narlısaray Mahallesi'nde olan vatandaşlar geleneksel yöntemlerin dışında gerçekleştirilen bir üretim gerçekleştiriyorlar. Bu özel üretim aşamasında traktör arkasında özel bir sistem kuruluyor. Kurulan özel sistem çerçevesinde tohumlar toprağın altına adeta enjekte ediliyor. Bununla birlikte kenevir tohumları ilk kez gerçekleştirilen yeni sistemle birlikte toprak içerisine girdi.
 
Yerli Üretim Destekleniyor
 
Yerli üretimin desteklenmesi konusunda çalışmalar devam ediyor. Bu süreç içerisinde yerli tohumlardan 10 ton kenevir tohumunun üretilmesi planlanıyor. Ancak seneye bu rakamların giderek artırılması amaçlanıyor.Seneye planlar dahilinde 100 ton tohum elde edilmesi planlamalar arasında yer alıyor.
 
Üretimin artırılması için ilerleyen dönemlerde lifti ayıran bir makinenin getirilmesi planlanıyor. Planlar doğrultusunda bu makinenin getirilmesi halinde üretimin artması planlanıyor. Kenevir pek çok endüstri alanında kullanıldığı için kullanım alanlarının çok geniş olduğu biliniyor. Yerli tohumun daha verimli olduğu ve desteklerin artması halinde bu verimin iki üç kat daha artırılabileceği planlanıyor. Bölgede devlet desteklerinin artırılması için çeşitli çağrılar yapılıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol