kapat ikonu

Petroldeki 'dondurma' kararı fiyatları değiştirir mi?

Petrol üretici ülkelerden Katar, Suudi Arabistan, Rusya ve Venezuela'nın almış olduğu petrol üretiminde Ocak ayı seviyelerinde üretimi dondurma kararının petrol piyasalarında bir hareketlilik yaratmayacağı düşünülüyor. Konuyla ilgili görüş birliğinde olan

  • Piyasalar
  • 18 Şubat 2016 14:27
  • Son Güncelleme: 18 Şubat 2016 14:30
Dört petrol üreticisi ülkenin iki gün önce aldığı karara İran’dan da kısmi destek geldi. Kendi petrol üretimiyle ilgili bir açıklamada bulunmayan İran, üretimin dondurulması yönünde alınan kararı destekleyeceğini bildirdi. Ancak analistler Ocak ayı üretim seviyesinin çok yüksek olduğunu ve İran'ın üretimlerini kısmayacağını belirterek petrol fiyatlarında iyileşme meydana gelmeyeceğini bildiriyor.
 
Petrol üreticilerine S&P Darbesi
İkiye bölünen petrol üretici ülkelerin ekonomileri her geçen gün zora giriyor. En son uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor Suudi Arabistan, Oman ve Bahreyn’in kredi notunu düşürdü. OPEC dışı petrol üreticisi ülke Rusya’nın notunu ise teyit etti. Ardından bugün sabah saatlerinde Venezuela’da da bazı diğer petrol üretici ülkelerde olduğu gibi devalüasyona gidildiği haberi geldi. Öte yandan düşük seyreden petrol fiyatları nedeniyle dünyaca ünlü birçok petrol ve enerji firması iflasın eşiğinde. Sırf ABD’de 60 tane petrol arama ve üretme ve enerji şirketi iflasını talep etti.
 
Dondurma kararı fiyatları iyileştirir mi?
Petrol arzının yarattığı felaketler birbiri ardına sıralanırken şimdi de gündemi alınan ‘dondurma’ kararının petrol piyasalarına nasıl etki edeceği sorusu oluşturuyor. Bu konuda fikir birliğinde olan analistler mevcut petrol arzı düşünüldüğünde Ocak ayı seviyesindeki üretimin de hiçbir şekilde sonucu değiştirmeyeceğini düşünüyor.
 
İran geri adım atacak mı?
Uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılmasının ardından yaptırımların öncesindeki üretiminin iki kat daha fazlasıyla döneceğini bildiren İran, pazar payını geri kazanma çabasına girdiği için petrol üretimini dondurma kararına kendi açısından pek sıcak bakmıyor. Azerbaycan da alınan kararın petrol üretimlerinde kısıtlamaya gidilmesine neden olmayacağını ifade ediyor. Bu durumda dondurma kararı alan ve ekonomisi her geçen gün kötüye giden OPEC ülkelerinden Venezuela’nın Petrol Bakanı Del Pino’nun ikili görüşmeleri de sonuç vermiyor.
 
Petrol üreticisi ülkelerin bu konuda fikir birliğinde olmaması petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmanın kalıcılığının mümkün olmadığı düşünülüyor. Analistlere göre Rusya, Suudi Arabistan, Katar ve Venezuela gibi dört büyük petrol üreticisi ülkenin petrol üretimini Ocak ayı seviyelerinde dondurma kararı alması petrol fiyatlarında iyileşme meydana getirmeyecek. Bunun nedenleri ise şu şekilde sıralanıyor.
 
Analistler petrol fiyatlarında iyileşme ön görmüyor. Nedenleri ise şöyle;
 
1) Ocak ayı seviyesi de arzı yükseltecek
Ocak ayı petrol üretimi seviyesi de mevcut petrol arzı düşünüldüğünde yüksek bir üretim. Dört ülkenin eşit düzeyde üretimi dondurması fiyatları etkileyecek bir değişiklik oluşturmaz. Çünkü, diğer OPEC ülkeleri ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerde hesaba katıldığında petrol arzındaki şişkinlik devam edecek. Petrol fiyatlarında ufak da olsa bir değişiklik meydana gelebilmesi için petrol üretiminde ‘dondurma’ değil ‘durdurma’ kararı alınması gerekiyor.
 
2)İran üretimini artıracak
Yaptırımları nedeniyle pazardaki payını kaybeden İran’ın yaptırımlar öncesindeki üretiminden iki katı fazla oranda petrol üretimi yapacak olması. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri konumunda olan İran, dört ülkenin kararına son olarak destek verdiğini söyledi. Ancak kendi petrol üretimiyle ilgili olarak nasıl bir yol haritası izleyeceğinden bahsetmedi. Bu da demek oluyor ki İran petrol üretiminde kısıtlamaya gitmeyecek ve kaybettiği pazar payını geri kazanmak için petrol arzını yükseltmekten çekinmeyecek. Petrol fiyatlarında değişiklik olabilmesi için gerekli olan koşullardan bir tanesi de İran’ın da dondurma ya da durdurma kararı alarak tam destek verebilmesinden geçiyor.
 
3)Petrol üretici ülkeler savaş halinde
Petrol üretici ülkelerin kendi içinde ikiye ayrılmış olması. OPEC ve OPEC dışı petrol üretici ülkeler petrol fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle ekonomik buhrana sürüklenseler de iç piyasalarında zamlar yaparak ve dışa yönelik tedbirler alarak petrol üretiminde kısıtlamaya gitmiyorlar. Bazı ülkeler fiyatların iyileşmesini sağlamak amacıyla kısıtlamaya yanaşırken bazı ülkeler de asla geri adım atmıyor. Bu durumda petrol arzında ve dolayısıyla petrol fiyatlarında değişiklik yaşanmasına şans tanımıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol