kapat ikonu

Petrol üretimini 'dondurma' kararı ülkeleri ikiye böldü

Rusya, Katar, Suudi Arabistan ve Venezuela'nın dün Doha kentinde aldığı petrol üretimini dondurma kararı petrol üretici ülkeleri ikiye böldü. Kuveyt'ten bu karara destek gelirken, İran ve Azerbaycan petrol üretimini durdurmayacağını açıkladı.

Dün Katar'ın Başkenti Doha'da toplanan Rusya, Katar, Suudi Arabistan ve Venezuela Petrol Bakanları petrol piyasası hakkında görüştü. Petrol fiyatlarında iyileşme sağlamak maksadıyla petrol üretimini kısıtlamak gerektiği fikrinde birleşen bakanlar toplantı sonunda petrol üretimini Ocak ayı seviyelerinde dondurma kararı aldı.
 
Petrol üreticileri ikiye bölündü
Bu karara bazı petrol üretici ülkeler destek verirken bazı petrol üretici ülkeler de karşı çıktı. İran pazar payını geri kazanabilmek için üretimini artırması gerektiğini ve bu konuda karar destek veremeyeceğini açıkladı. Kuveyt temsilcileri ise diğer petrol üretici ülkelerinde bu karara sadık kalması halinde kararlara uyacaklarını dile getirdi. Azerbaycan da üretimi dondurmaktan yana değil.
 
4 ülke üretim dondurma kararı aldı
Petrolde yaşanan arz fazlalığı nedeniyle petrol fiyatlarının düşük seyretmesinin önüne geçmek isteyen petrol üretici ülkeler dün biraraya gelerek petrol üretimini Ocak ayı seviyelerinde dondurarak petrol fiyatlarında iyileşme meydana getirmeyi planlıyor. Ancak analistler sadece 4 ülkenin vermiş olduğu bu kararın arz şişkinliğini ortadan kaldırabileceğini düşünmüyor. Bu sebeple piyasalarda yaşanan petrol fiyatlarının yükselmesi hareketliliği ortadan kalktı. Petrol fiyatları yeniden düşmeye başladı.
 
Dün Doha kentinde toplanan 4 ülkenin Ocak ayı seviyesinde petrol üretimini dondurma kararı almasının ardından, şimdi de gözler Venezuela, İran ve Irak’ın yapacağı üçlü görüşmeye çevrildi. Petrol üreticileri petrol üretimin kısıtlama hususunda ikiye bölünmüş durumda.
 
Petrol piyasaları Venezuela-İran-Irak görüşmesini takip edecek
Petrol piyasalarında bugün Venezuela Petrol Bakanı Del Pino'nun Doha'da alınan kararlara destek istemek için İran ve Irak petrol bakanları ile yapacağı toplantıdan gelecek haberler bekleniyor. Ancak bu toplantının sonucu merakla beklenirken diğer petrol üretici ülkelerde Venezuela Petrol Bakanı Del Pino’nun çağrısına farklı yorumlarda bulundu. Kuveyt bu kararı desteklediğini ifade ederken, İran ve Azerbaycan üretimi dondurmayacaklarını açıkladı.
 
Kuveyt üretimde kısıtlamanın fiyatları iyileştireceğine inanıyor
Kuveyt dün Doha’da alınan kararlara uyacaklarını açıkladı. Kuveyt Petrol Bakanı Anas ay-Saleh yaptığı açıklamada dün 4 ülkenin toplanmasıyla aldığı üretimi dondurma kararına uyacaklarını bildirdi.
 
Al-Saleh, "Kuveyt, Doha'da üzerinde anlaşılanlara, OPEC üyeleri ve OPEC dışı üreticilerin uymaları halinde, bağlılık göstereceğini teyit eder" dedi. Al-Saleh bu sürecin petrol fiyatlarında yükselme meydana getirebileceğini ümit ettiğini de bildirdi.
 
İran pazar payını geri kazanmak istiyor
Bir süredir yaptırımlar nedeniyle petrol piyasalarında pazar payını kaybeden İran, bu süreçte üretimi onduramayacağını ve petrol piyasalarındaki pazar paylarını geri kazanana kadar üretimi artıracaklarını ifade etti. İran’ın OPEC Büyükelçisi Mehdi Asali, Tahran’ın petrol seviyesini dondurmasının mantıklı olmadığını ifade etti.
 
Azerbaycan: “Petrol üretimini dondurmayacağız”
Azerbaycan Petrol Bakan Yardımcısı Natiq Abbasov, Azerbaycan'ın petrol üretimini dondurma kararını desteklemediğini ve böyle bir planları olmadığını belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol