kapat ikonu

Petrol üreticileri Rusya'da masaya oturacak

Nijerya Petrol Bakanı Kachikwu, OPEC üyelerinin 20 Mart tarihinde Rusya’da ikinci defa bir araya geleceğini açıkladı.

Geçen hafta Katar’ın Doha kentinde biraraya gelen Venezüela, Rusya, Suudi Arbistan ve Rusya petrol üretimini Ocak ayı seviyelerinde dondurma kararı almıştı. Ancak başta İran olmak üzere diğer petrol üretici ülkelerin bu durumu yaklaşmaması nedeniyle OPEC üyeleri ve Rusya yeni bir görüşme düzenledi.
 
Nijerya Petrol Bakanı Kachikwu, OPEC üyelerinin 20 Mart tarihinde Rusya’da ikinci defa bir araya geleceğini açıkladı.
 
Nijerya Petrol Bakanı, OPEC’in önde gelen üyelerinin üretim dondurma kararıyla ilgili süreci yeniden başlatmak için 20 Mart tarihinde Rusya’da toplanacaklarını ifade etti.
 
Kendi ülkesinin başkenti Abuja’da bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kachikwu, petrol üreticilerinin toplantısının hemen ardından fiyatlarda dramatik bir hareket olabileceğini dile getirdi.
 
16 Şubat tarihinde bir araya gelen Rusya, Suudi Arabistan ve Venezuela, Doha’da aşırı arz durumu ile mücadele etmek için diğer üreticilerin de katılması durumunda üretimi dondurma yönünde anlaşmaya vardı. Ancak İran bu konuya sıcak bakmamıştı.
 
Bakan Kachikwu, hem Suudi Arabistan’ın hem de Rusya’nın amacının petrol fiyatlarını en az 50 dolar seviyesinde toparlamak olduğunu ifade etti. Nijerya Petrol Bakanı İran’ın
 
Rusya yapılacak olan ikinci görüşmeye katılacağını teyit ederken toplantının zaman ve yeri konusunda henüz görüş birliğinde bulunmadıklarını ifade etti. New York’ta varil başına 35.32 dolar ile sekiz haftanın en yüksek düzeyinden işlem görmüş oldu.
 
Ancak konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan petrol analistleri, yaptırımları kaldırılan İran’ın petrol üretimini dondurma konusuna sıcak bakmaması üzerine OPEC ve OPEC dışı ülkelerin petrol üretimini dondurma kararının etkili olmayacağını ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol