kapat ikonu

Petrol üreticileri ikinci kez toplanacak

Geçen ay Katar’ın Doha kentinde petrol piyasalarını görüşmek üzere bir araya gelen OPEC ve OPEC dışı petrol üretici ülkeler net bir sonuç alınamadığı için ikinci kez 17 Nisan’da Katar’da buluşacak.

Petrol üreticilerinin ikinci görüşmesi de Katar’da 17 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek. Petrol fiyatlarındaki önü alınamayan hareketlilik nedeniyle ekonomileri her geçen gün kötüye giden petrol üretici ülkeler bu gidişata bir son vermek için bir araya geliyor.
 
Geçen ay Venezuela, Katar, Rusya ve Suudi Arabistan gibi önemli petrol üretici ülkeler Doha kentinde bir araya geldi. Toplantı sonucunda petrol fiyatlarının yükselmesini sağlamak amacıyla petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma kararı alındı. Diğer petrol üretici ülkelerin de destek çıkması durumunda bu karara uyacaklarını belirten ülkeler başta İran olmak üzere diğer petrol üretici ülkelerle de görüştü. Ancak diğer petrol üretici ülkeler konuyla ilgili kararlılık göstermedi.
 
En son İran Petrol Bakanı Zangenah ile görüşen Rusya Petrol Bakanı Novak, ‘İran’ın yaptırımlarının öncesindeki üretim seviyesini elde etmeden petrol üretiminde kısıtlamaya gitmeyeceğini ve İran’ın bu nedeninin anlaşılabilir olduğunu’ söyledi.
 
Reuters'ın haberinden elde edilen bilgilere göre iki sektör kaynağının verdiği bilgiye göre Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri ve örgüte üye olmayan petrol üretici diğer ülkeler 17 Nisan'da fiyatları desteklemek amacıyla Katar'ın başkenti Doha'da bir toplantı yapmak için ikinci kez bir araya gelecekler.
 
17 Nisan tarihinde OPEC ve OPEC dışındaki petrol üretici ülkelerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan toplantıya Kuveyt de katılacağını açıkladı. Kuveyt Petrol Bakanı nas al-Saleh, petrol üreticisi ülkeleri bir araya getirecek ve petrol üretiminde dondurma kararının tartışılacağı toplantıda hazır bulunacaklarını açıkladı. al-Saleh ikinci toplantının kesin kararlar alınması ve kararların uygulanmaya konulması açısından önemli olduğunu dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol