kapat ikonu

Petrol piyasalarında son durum

Yaklaşık 3 yıldır düşüş trendinde olan petrol fiyatları son iki haftanın zirvesine çıktı. Ani yükseliş trendine giren petrol 37 dolar seviyesini gördü. Ancak petrol fiyatlarındaki bu ani yükselişin kalıcı olmadığı biliniyor.

Küresel piyasalarda bahar havası yaşanması, hisse senetlerindeki ralli ve petrol üretici ülkelerin arzı dondurmaya yönelik gerçekleştirdiği görüşmelerle petrol iki haftanın zirvesine yükseldi.
 
Geçtiğimiz haftalarda OPEC (Petrol İhracatçısı Ülkeler) ve OPEC dışı petrol üretici ülkelerden Rusya’nın arzı Ocak ayı seviyelerinde donduracağına dair çıkan haberlerle petrol fiyatları yükseldi.
 
Ham petrol fiyatları bu yıl İran’ın ticari ve siyasal yaptırımlarının kalkmasıyla ve artan ABD rezerv stoklarının fazlasının devam edeceği tahminleriyle yüzde 14 düşüş yaşadı. Geçtiğimiz haftalarda Katar’ın başkenti Doha’da yapılan yapılan petrol piyasaları değerlendirmesi görüşmesinde Suudi Arabistan, Rusya, Venezüela ve Katar diğer petrol üretici ülkelerinde kabul etmesi şartıyla petrol üretimini Ocak ayı seviyelerinde dondurma kararı almıştı.
 
Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak da konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede İran’ın petrol üretimini dondurma kararına karşı yapıcı bir tutum içinde olduğunu ancak üretimi dondurup dondurmayacağı konusunda net bir karar taşınmadığını dile getirmişti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol