kapat ikonu

Petrol Büyük Kayıp Yaşamaya Devam Ediyor!

Petrolde artan arz seviyesi sebebi ile son zamanlarda büyük kayıp yaşanmaya başladı. Şubat ayından bu yana yaşanan en büyük kayıp olduğu tespit edildi.

Petrolde artan arz seviyesi sebebi ile son zamanlarda büyük kayıp yaşanmaya başladı. Şubat ayından bu yana yaşanan en büyük kayıp olduğu tespit edildi.
 
Son dönemlerde petrol fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanmaya başlamıştı. Yapılan değerlendirmeler sonrasında ABD'nin son zamanlarda İran'a yönelik yapmış olduğu yaptırımlar sebebiyle petrol fiyatlarının giderek düştüğü iddia edildi. Arzın attığı yönünde ortaya çıkan endişeler petrolün büyük bir kayıp yaşamasına sebep oldu. Ortaya çıkan kaybın bu süreç içerisinde Şubat ayından bu yana en büyük kayıp olduğu tespit edildi.
 
Petrol fiyatlarında meydana gelen düşüş sonrasında piyasalarında bu süreçten etkilendiği öğrenildi. İlk olarak vadeli petrol kontratları yükselmişti. Bunun sebebi olarak ise ABD ile Çin arasında meydana gelen ticaret savaşlarının ekonomiye olan olumsuz etkisi şeklinde gösterildi.
 
Petrolde Büyük Düşüş Yaşanıyor
 
ABD yaptığı açıklamalar ile birlikte İran'a yönelik yaptırımlarını 5 Kasım tarihinden itibaren yeniden başlatacağını açıklamıştı. Bu açıklama OPEC ve ortaklarını da harekete geçirdi. Bu durum çerçevesinde ortaya birtakım karışık sinyallerin çıktığı ifade edilmişti. Bu sinyaller sonrasında ABD stokları ve üretiminin artırılması planlanıyor.
 
Ünlü ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında yaptırım açıklaması ile yukarı yönlü bir piyasa ortaya çıktığı kabul ediliyor. Ancak bu süreçte Suudi Arabistan yönetimi çerçevesinde ekonomik büyümeler ve bu doğrultuda ortaya çıkan endişelerin fiyatları baskıladığı belirtildi. Bu durumda brent petrol fiyatlarının son zamanların en düşük seviyesine gerilediği tespit edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol