kapat ikonu

Petrol 43 dolarda tutunmaya çalışıyor

Yükselişi uzun sürmeyen Brent petrol fiyatları son edinilen bilgilere göre 43 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Yükselişi uzun sürmeyen Brent petrol fiyatları son edinilen bilgilere göre 43 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor.
 
Geçtiğimiz haftadan beri düşüşünü sürdüren Brent petrol dün 41,55 dolar seviyesine kadar indikten sonra varil fiyatı, ABD’de de açıklanan petrol stok verilerindeki artışa tepki olarak gelen alımlarının ardından yükselişe geçti. Dünkü işlemleri yüzde 3,6 primle 43,41 dolar üzerinden kapattı.
 
Bugünkü işlemlerde Asya piyasalarında 43,63 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil başına fiyatı, sabah saatlerinden itibaren 43,00 dolar seviyelerinde tutunmaya çalışıyor.
 
Petrol piyasası uzmanları, Brent petrolün 43,50 doların üzerine çıkmasına karşın küresel ekonomiyle ilgili devam eden kaygıların ve dolar endeksinin yükseliş eğilimi içinde olması sebebiyle yeniden 43 dolar sınırına gerilemiş olduğunu ifade ediyor.
 
Petrol piyasasındaki arz/talep dengesine yönelik oluşan endişelerin Brent petrolün yükselişine engel olduğunu belirten uzmanlar, bugün açıklanması beklenen İngiltere Merkez bankası (BoE) faiz kararı ve ABD’de açıklanacak verilerin petrol fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olabileceğini kaydediyor.
 
BatıTeksas türü ham petrol ise son edinilen bilgilere göre 40,98 dolardan alıcı buluyor.
Eko Gündem
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol