kapat ikonu

Pet şişe getirenlere kontör

Bakan Kurum, pet, cam şişeler, süt içilen karton kutularla ilgili depozito uygulamasına geçileceğini ilan ederek, pet şişeleri getirenlere kontör yükleneceğini, otobüsle alakalı bilet uygulamasında destek olunacağını açıkladı.

  • Gündem
  • 30 Ocak 2019 17:31
  • Son Güncelleme: 30 Ocak 2019 17:36
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyesi 16 çocuğu Bakanlıkta kabul etti, çevre ve doğayla ilgili soruları yanıtladı. Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak en büyük hedefinin çocuklara daha güzel bir gelecek sunmak, kentlerdeki yaşam kalitesini yükselterek daha çevreci şehirler inşa etmek olduğunu dile getirerek, tüm kentlerde çevrenin iyileştirilmesi için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.
 
KENT VE ÇEVRE SORUNLARI İÇİN ÇALIŞILIYOR
 
Meclis üyesi bir çocuğun "Bir gününüz nasıl geçiyor?" sorusunu cevaplayan Kurum, erkenden kalkıp, ailesiyle vakti olmadığından kahvaltı yapamadığını ifade ederek, burada şehirlerin problemleriyle ilgili toplantılar yapıldığını, kararlar aldıklarını belirtti. Hafta sonları illere gidip kent ve çevreye ilişkin sorunları çözmek için toplantılar yaptıklarını dile getiren Kurum, bunlarla ilgili de kararlar altıklarını aktararak, o kararlar çerçevesinde şehirlerin yaşam kalitesini artırmak için projeler geliştirdiklerini söyledi.
 
PLASTİK POŞETLERİN DOĞAYA VE DENİZDE YAŞAYAN CANLILARA BÜYÜK ZARARI VAR
 
Kurum, artık böyle makamlar, görevler şahsi hayat dışında, ülke, vatan, bayrak için fedâkarlık gösterilmesi gereken alanlar olduğunu vurgulayarak, bir araya geldiği çocuklara daha iyi makamlara gelmeleri temennisinde bulundu. 1 Ocak itibarıyla plastik poşetlerin ücretlendirildiğini hatırlatan Kurum, plastik poşetlerin doğaya ve denizde yaşayan canlılara büyük zararı olduğunu aktararak, bakanlık tarafından 2021 yılında uygulanmaya başlanacak depozito uygulaması hakkında da bilgi verdi.
 
DEPOZİTO UYGULAMASINA GEÇİLECEK
 
2023 yılında tüm Türkiye'de depozito uygulamasına geçilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Kurum, pet, cam şişeler süt içilen karton kutular gibi ürünlerin kullanımını azaltmak ve bunları geri dönüşümde kullanmak adına depozito uygulamasına geçileceğinin sinyalini vererek, üretilen kapların yüzde 80'inin, 90'ının, bu uygulamaya geçmiş gelişmiş ülkelerde olduğu gibi geri toplanmasının hedeflendiğini söyledi. Kurum, bundan dolayı bu ham maddeleri üretimde yeniden kullanıp, çevreye daha az zarar verileceğini öne sürerek, 2021 yılında plastik poşet, cam, metal şişeler, karton kutular gibi geri dönüşümü yapılabilecek malzemelerde depozito uygulamasına geçileceğini duyurdu.
 
Kurum, bu uygulamayla o pet şişeleri getirenlere kontör yükleneceğini, otobüsle alakalı bilet uygulamasında destek olunacağını ifade ederek, nakit de verilebileceğini anlattı. Bunları çocukların toplaması hâlinde de çikolata, gofret verileceğini aktaran Kurum, bu uygulamaya da en kısa süre içerisinde geçileceğini ilan etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol