kapat ikonu

Perakende yönetmeliğine açıklık getirildi

TESK Genel Başkanı Palandöken, ‘’Perakende Ticaret Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik esnafı kapsamıyor’’ dedi.

 
Perakende Ticaret Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğin esnaf ve sanatkârları kapsamadığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklama ile yönetmelikte yapılan değişikliğin bazı kesimlerde kafa karışıklığına sebep olduğunu savundu.
 
ÜRETİCİYE ÖDENEN FİYATI BELİRLEMEZ
 
Palandöken, fiyatı tarifeyle belirlenen ürünlerin satışı karşılığında üretici ve tedarikçiye yapılan ödemeyi düzenleyen Perakende Ticaret Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğin esnaf ve sanatkârı kapsamadığını ifade etti. Ayrıca söz konusu düzenlemenin üreticinin, esnaf ve sanatkâra verilen mallarda üreticiye ödeyeceği fiyatı belirlemeyeceği değerlendirmesinde bulundu.
 
ESNAF VE SANATKÂRI KORUMAK İÇİN YAPILDI
 
Düzenlemenin yalnızca büyük ve zincir marketler, bayi işletmeleri ve özel yetkili işletmeleri kapsadığını belirten Palandöken, düzenlemenin esnaf ve sanatkârı büyük ve zincir marketlerin haksız rekabetinden korumak için çıkarıldığını ifade etti.
 
Yönetmelik ile birlikte sistemin sağlıklı işlemesinde denetim mekanizmasının önemi anlaşıldığını belirten Palandöken, üreticilerin ve tedarikçilerin esnafa ürün satarken birim fiyatını gereksiz yere yükseltmesinin önüne geçilmeli uyarısında da bulundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol