kapat ikonu

Perakende satış hacmi yerinde saydı

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu)’nun 2015 Aralık ‘Perakende Satış Hacim Endeksi’ne göre perakende satış hacminde değişiklik meydana gelmedi. Perakende satış hacmi bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı.

TÜİK raporuna göre, mevsim ve takvim etkisinden yalıtılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 senesi Aralık ayında bir önceki aya göre seviyesini korudu.
 
Perakende satış hacminde bir önceki aya göre değişiklik yaşanmadı. Eş zamanlı olarak, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,6 düşüş gösterirken gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı dahil değil) yüzde 0,1, otomotiv yakıtının satışları ise yüzde 1,6 yükseliş kaydetti.
 
Gıda dışı sektörlerdeki duruma bakacak olursak, bir önceki aya göre değişim incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim araçları satışları yüzde 0,9 oranında artış kaydetti. Elektrikli eşya be mobilya satışları yüzde 1,7 oranında düşüş gösterdi. Tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,9 oranında artış gösterdi. Tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,2 oranında azaldı. Posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 2,5 oranında artış kaydetti
 
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,6 artış gösterdi.
 
Mevsim ve takvim etkilerinden yalıtılmış olan cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3 yükseliş gösterdi. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları aynı seviyesini korudu. Takvim etkilerinden yalıtılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 arttı.
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol