kapat ikonu

Pekcan’dan İran yaptırımlarını değerlendirmesi

Bakan Pekcan, Türkiye'nin, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarından muaf olacağı haberlerini değerlendirdi.

  • Gündem
  • 03 Kasım 2018 14:18
  • Son Güncelleme: 03 Kasım 2018 14:28
Ticaret Bakanlığında ekonomi muhabirleri ile bir araya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin, ABD'nin İran'a yönelik aldığı yaptırımlarından muaf olan 8 ülkeden birisi olacağı yönünde haberler geldiğini söyledi. Pekcan, geçen yıl Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacmi ile ilgili bilgiler de paylaşarak, Suriye, İran, Irak gibi sınır komşusu olan Türkiye’nin komşularıyla ticarete devam etmesi gerektiğini söyledi.
 
Burada yaptığı konuşmasında Türkiye’nin doğalgaz rezervinin olmadığını hatırlatan Bakan Pekcan, ABD’nin enerji konusunda Türkiye’yi muaf tutması gerektiğini aktardı. Pazartesi günü ABD’den açıklanacak İran ambargosu kararının beklenmesi gerektiğini ifade eden Pekcan, ilk duyumlara göre Türkiye’nin muaf olacak 8 ülkeden biri olduğunu belirtti
 
Pekcan, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının Türkiye’yi bağladığını işaret ederek, BM kararına göre yol çizileceğini ancak yine de pazartesi günü ABD’den net olarak açıklanacak kararın beklendiğini vurguladı. Pekcan ayrıca, İran ile yapılan anlaşmaya göre Türkiye’nin enerji ithalatında kullansa da kullanmasa da belirlenen miktarı o ülkeye ödeme zorunluluğu olduğunu dile getirdi.
 
İRAN’A UYGULANAN AMBARGODAN SEKTÖRLER DE ETKİLENDİ
 
Bakan Pekcan, ABD'nin, İran'a yönelik yaptırımlarına ilişkin sorulan soru ile ilgili geçen yıl Türkiye'nin İran ile ticaret hacminin 10,6 milyar dolar olduğunu, bu yılın 9 ayında 7,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatarak, bu rakamların geçen dönemde İran'a uygulanan ambargolardan sektörlerin de etkilendiğini gösterdiğini vurguladı.
 
 
KOMŞU ÜLKELERLE TİCARETİN DEVAM ETMESİ GEREKİR
 
Bunun Türkiye'nin bulunduğu coğrafya ile alakalı bölgesel bir sorun olduğunu dile getiren Pekcan, Suriye, Irak, İran’ın Türkiye’nin komşusu olduğunu anımsatarak, bu coğrafyada yaşama koşullarının ve ticaretin devam etmesi gerektiğini ifade etti.
 
ABD, ENERJİ KONUSUNDA TÜRKİYE’Yİ MUAF TUTMASI GEREKİYOR
 
Pekcan, uluslararası platformda Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının Türkiye'yi bağladığına işaret ederek, ABD'nin enerji konusunda Türkiye'yi muaf tutmasını gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin İran ile zaten bir enerji anlaşması olduğunu gündeme getiren Bakan Pekcan, Türkiye’nin bu ülkeden almasa da ödeyeceği ve vazgeçemeyeceği bir anlaşmaya imza attığını açıkladı.
 
TÜRKİYE MUAF OLAN 8 ÜLKEDEN BİRİSİ OLABİLİR
 
Pekcan, Türkiye’nin doğalgaz rezervinin olmadığına da değinerek, kışın Türk halkını koruyup kollamak durumunda olduklarını bildirdi. İlk gelen haberlere göre Türkiye’nin de muaf olan 8 ülkeden birisi olacağını duyuran Pekcan, bunun böyle olmasını beklediklerini belirterek pazartesi günü ABD tarafından açıklanacak karara işaret etti.
 
ABD'nin yaptırım kararının kapsamı pazartesi dünya kamuoyuna yapılacak açıklama ile belli olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol