kapat ikonu

Pekcan’dan Davos temasları değerlendirmesi

Bakan Pekcan, uluslararası yatırımcı firmalarla Davos'ta görüşme imkânı bulduklarını belirterek, onları Türkiye'ye yatırıma davet ettiklerini aktardı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştirilen 49. Dünya Ekonomik Forumu'nda "Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da Yeni İşbirliği Sistemlerini Belirlemek", "Bildiğimiz Biçimdeki Küresel Ticaretin Sonu mu?", "Siber Alana Güven Duymak" konulu gayriresmi toplantılarına katıldı.
 
FİKRİ OLANLA PARASI OLAN BİR ARAYA GETİRİLİYOR
 
Pekcan, uluslararası yatırımcı firmalarla görüşme imkânı bulduklarını, onları Türkiye'ye yatırıma davet ettiklerini ifade ederek, Bakanlık olarak ihtisas serbest bölgeleri projelerinin bulunduğundan bahsetti. Buralara yabancı yatırımcıları, üniversite öğrencilerini ve melek yatırımcılarını çekme, fikri olanla parası olanı bir araya getirme, yeni teknolojilere dört elle sarılarak yola devam etme hedefinde olduklarını dile getiren Pekcan, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag ve Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ile ayrı ayrı görüşerek, Dünya Ekonomik Forumu Uluslararası Ticaret ve Yatırımlar İdare Kurulu oturumunda da hazır bulundu.
 
TEKNOLOJİ ODAKLI YÜKSEK KATMA DEĞERLİ ÜRÜN İHRACATI DESTEKLENİYOR
 
Forumdaki temasları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Pekcan, dünyanın ekonomik, sosyolojik ve teknolojik bir dönüşüm süreci yaşadığını, özellikle teknolojik dönüşümü yakalayabilen ülkelerin bir üst gelir düzeyine yükseldiğini, yakalayamayanların kaybedeceğini savunarak, Türkiye'nin hedefinin teknoloji çağını yakalamak olduğunu ilan etti. Pekcan, teknoloji odaklı yüksek katma değerli ürün ihracatını destekleme ve teşvik etme yönünde atılmış adımlar, yol haritalarının bulunduğunu anımsatarak, bu yönde çalışmalara devam ettiklerini bildirdi. Bakan Pekcan, ticarette korumacılık önlemlerinin forumun en çok konuşulan konularından biri olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin her zaman iş birliğine açık olduğunu ve bu konuda forum boyunca ilgili bakanlarla görüşmeler yaptıklarını aktardı.
 
ULUSLARARASI YATIRIMCILAR DAVET EDİLDİ
 
Uluslararası yatırımcı firmalarla da forumda görüşme imkânı bulduklarını yineleyen Pekcan, onları Türkiye'ye yatırıma davet ettiklerini, Bakanlık olarak ihtisas serbest bölgeleri projelerinin bulunduğunu kaydederek, buralara yabancı yatırımcıları, üniversite öğrencilerini ve melek yatırımcılarını çekme, fikri olanla parası olanı bir araya getirme, yeni teknolojilere dört elle sarılıp yola devam etme hedefi içerisinde bulunduklarını vurguladı. Pekcan, ikili görüşmelerin son derece olumlu geçtiğini dile getirerek, bu temaslarının devam edeceğini bildirdi. Korumacılık önlemlerinin dünyayı ikiye böldüğünü savunan Pekcan, Dünya Ticaret Örgütü kurallarının güncellenmesi gerektiğini fakat tek taraflı alınan kararlar yerine çok taraflı uzlaşmayla alınan kararları ve kural bazlı ticaret sistemini desteklemeyi sürdüreceklerini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol