kapat ikonu

Patateste marka hâline geldik

Patatesin büyük kısmının Irak'a ihraç edildiğini aktaran Ahlat Ziraat Odası Başkanı Demirden, Türkiye’nin patateste marka hâline geldiğini savundu.

  • Gündem
  • 21 Kasım 2018 12:17
  • Son Güncelleme: 21 Kasım 2018 12:18
Patatesin büyük kısmının Irak'a ihraç edildiğini anlatan Ahlat Ziraat Odası Başkanı Demirden, orada iyi bir potansiyel yakalandığını, geri kalanının da bu bölgeye ve çevre illere satıldığını ifade ederek, Türkiye’nin patateste marka hâline geldiğini öne sürdü.
 
Doğu Anadolu Bölgesi'nin patates havzası olarak bilinen ve Türkiye'nin patates ihtiyacının yüzde 5'lik kısmını karşılayan Ahlat’ta bu yıl üretilen yaklaşık 160 bin ton patatesten 160 milyon Türk lirası gelir elde edilmesi hedefleniyor. Öte yandan Ahlat’ta bu yıl verimin yüksek olması sebebiyle 40 bin dekar alanda yaklaşık 160 bin ton patates üretimi yapıldı.
 
PATATES EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SUNUYOR
 
Doğu Anadolu Bölgesi'nde sadece sertifikalı tohum üretiminin yapıldığı Bitlis’in Ahlat ilçesinde tarıma elverişli verimli arazilerde üretilen patates, çiftçinin yüzünü güldürürken, ekonomiye de büyük katkı sunuyor.
 
AHLAT ARAZİLERİ BÜYÜK POTANSİYELE SAHİP
 
Ahlat’ın bir tarım havzası olarak bilindiğini ve arazilerin büyük potansiyele sahip olduğunu söyleyen Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden, ilçede tarlaların cazibeli ve kuyudan çekilen sularla sulandığını hatırlatarak, bu arazilerde üretilen patateslerin satışa sunulduğunu bildirdi.
 
IRAK’TA İYİ BİR POTANSİYEL YAKALANDI
 
Demirden, ürünlerin bir kısmının da depolarda bekletildiğini anımsatarak, patatesin büyük kısmının Irak'a ihraç edildiğini, o ülkede iyi bir potansiyel yakalandığını, geri kalanının da bu bölgeye ve çevre illere satıldığını belirtti.
 
GEÇEN SENE ÇİFTÇİLER BANKALARA BORÇLANDI
 
Türkiye’nin patateste marka hâline geldiğini ileri süren Demirden, ürünlerinin piyasada 1 ile 1 lira 25 kuruştan satıldığını, fiyatların geçen seneye göre daha iyi olduğuna dikkati çekti. Demirden, satışlarda bir sıkıntı sorun yaşanmadığını, geçen yıllarda ürünlerin çoğunun ellerinde kaldığını dile getirerek, hem zarar ettiklerini hem de çiftçilerin bankalara borçlandığını açıkladı.
 
15 BİN KİŞİ TARLADA ÇALIŞTI
 
Demirden, üretilen 160 bin ton patatesten Türkiye ve ilçe ekonomisine 160 milyon Türk lirası gelir sağlamayı hedeflediklerini kaydederek, patates üretiminin aynı zamanda istihdama da büyük katkı sağladığını ve 6 ay boyunca tarlalarda yaklaşık 15 bin kişinin çalıştığının altını çizdi.
 
Demirden, nakliyede yaşanan sıkıntılar sebebiyle ürünlerini sadece Irak'a ihraç edebildiklerinden söyledi.
 
Bu sene üretimden memnun olduklarını dile getiren Ahlatlı patates üreticisi Hüsnü Gültaç, patateste verimin tarla ve tohuma göre değiştiğini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol