kapat ikonu

Patatesler Tehlikede!

Türkiye Ziraat Odalar Birliği tarafından depolarda bekleyen tonlarca patatesin çürüme riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

Türkiye Ziraat Odalar Birliği tarafından depolarda bekleyen tonlarca patatesin çürüme riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.
 
Son zamanlarda patateslerin çürüme riski ile karşı karşıya olduğu yönünde çeşitli haberler yapılmaya başladı. Bunun üzerine Türkiye Ziraat Odalar Birliği bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı depolarda bekleyen patateslerin çürüme riskinin olduğu açıklandı.
 
Yapılan değerlendirmelerin ardından depolarda toplam 400 bin ton civarında patatesin beklediği ve bu süreçte alıcıyla buluşması gerektiği ifade edilmişti. Bunun ardından daha fazla bekleyemeyecek durumda olan patatesler bir süre daha alıcı ile buluşmazsa bu durumda çeşitli kayıpların yaşanabileceği açıklandı.
 
Alıcılara seslenilirken süreç içerisinde pazarlara çıkarılan patateslerin satılması için daha fazla tüketilmesi gerektiği yönünde önemli çağrılar yapıldı. Ancak tüketicilerin patates üzerinde son zamanlarda yaşanan bir fiyat istikrarsızlığının tespit edilmesinden dolayı oldukça büyük tereddütler yaşadıkları da bir kez daha dile getirilmiş oldu. Her iki tarafında memnun ayrılması adına fiyat üzerinde bir düzenleme yapılmasının doğru olabileceği belirtiliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol