kapat ikonu

Pasaportsuz Seyahat İçin Önemli Uyarı!

Ukrayna ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonrasında pasaportlu geçiş sisteminin kaldırılması bilet satışlarını artırdı. Ancak seyahat etmek isteyenlere önemli bir uyarı yapıldı.

Ukrayna ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonrasında pasaportlu geçiş sisteminin kaldırılması bilet satışlarını artırdı. Ancak seyahat etmek isteyenlere önemli bir uyarı yapıldı.
 
Türkiye ile Ukrayna arasında gelişen ilişkilerin ardından turizmi ve ticareti geliştirmek, ikili ilişkileri daha iyi seviyeye getirmek amacıyla birtakım düzenlemeler yapıldı. Bir süredir iki ülke arasında ikili görüşmeler devam ediyordu. Görüşmeler sonrasında pasaportlu geçişlerin kaldırılmasına karar verildi. Yapılan düzenlemeler sonrasında sadece kimlik kartları ile birlikte geçişlerin yapılmasına izin verildi. Bu süreçte uçak biletlerinin satışlarında şimdiden büyük bir patlama yaşandı. Ancak yetkililer tarafından bazı uyarılar yapıldı. Bu uyarılara göre pasaportsuz bir şekilde seyahat etmek için öncelikli olarak kimlik kartlarını değiştirmek gerekecek.
 
Bir süre önce yeni nesil çipli kimlik kartlarının başvuruları başlamış ve binlerce kişi yeni kimlik kartlarını almıştı. Birkaç yıl içerisinde eski kimliklerin tamamen kullanımdan kalkması ve yerine çipli kimlik kartlarının gelmesi planlanıyor. Ukrayna için pasaportsuz ulaşımın sağlanması için tek bir uyarı yapıldı. Yeni kimlik kartı başvurularının tamamlanması ve çipli kimlik kartının alınması planlanıyor. Ukrayna ile Türkiye arasında başlayan yeni seyahat sisteminde pasaport ve vize işlemleri ile uğraşmak, ortaya çıkan pürüzlerle ilgilenmeye gerek kalmadan sadece kimlikle seyahat edilebilecek. Şimdiden acentalarda uçak biletleri yok satmaya başladı. Ancak konu hakkında uyarılar yapıldı. Bu uyarılara kulak vermek gerekiyor.
 
Türkiye ile Ukrayna arasında 1 Haziran tarihinde başlayacak pasaportsuz ziyaretler için zaman kaybetmeden çipli kimlik kartı başvurularını tamamlamak gerekiyor. Eski kimlik kartları ile seyahat etmek mümkün olmayacak. Türkiye yapmış olduğu anlaşmalar ve görüşmeler sonrasında Ukrayna, Gürcistan ve KKTC için pasaportsuz seyahat imkanı sunmaya devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol