kapat ikonu

Para kasası ne kadar güvenli? Para kasası işe yarar mı?

Para kasaları günümüzde artık daha çok tercih edilmeye başlandı. Ekonomideki belirsizlikler nedeniyle vatandaşlar paralarını bankalara yatırıp yatırmamakta endişeleniyor.

  • Gündem
  • 16 Ağustos 2017 20:42
  • Son Güncelleme: 20 Temmuz 2019 12:12

Para kasaları günümüzde artık daha çok tercihedilmeye başlandı. Ekonomideki belirsizlikler nedeniyle vatandaşlar paralarını bankalara yatırıp yatırmamakta endişeleniyor. Bu nedenler değerli eşyalarını, paralarını ya da değerli dosyalarını çelik para kasalarından saklamayı tercih ediyorlar. Bu nedenle de yakın zamanda para kasası satışında büyük artış yaşanmaktadır. Uzun yıllardır bu sektörde en önde gelen firmalardan olan GÖKERLER ÇELİK EŞYA LTD. çelik para kasası üretiminde öncü olan firmalar arasında. Bu yazımızda para kasası ne kadar güvenli? Para kasası ne kadar işe yarar? Sorularının yanıtını sizlerle paylaştık. İşte ayrıntılar…

Çelik para kasasıdendiğinde mutlaka bu kelimeler güvenlik sözcüğünü akla getirmelidir. Bu sebeple çelik kasa almadan önce doğru bir araştırma yapmak çok önemlidir. Yıllar süren kazancınız ve birikiminizin saklanacağı alanların mutlaka güvenli olması gerekir. Bu güvenliğin derecesi ise tamamen size kalmaktadır.

Günlük olarak içinde saklayacağınızve ev tipi duvara ya da yere monteli kasalarda güvenlik seviyesi ve kilit mekanizması belirli bir süre devam eden saldırılar için ayarlanmıştır. Bu sürenin artırılması ve azaltılması mümkündür. Saklayacağınız eşyaların ve evrakların değerini göz önünde bulundurarak güvenlik seviyesini artırabilirsiniz.

Firmalar için tasarlanan çelik para kasaları güvenlik seviyesi ise daha farklıdır. Firmalar, sizin için yeterli olacak iç hacme uygun, isterseniz özel olarak da sipariş verebileceğiniz, çelik para kasalarına farklı kilit sistemleri monte edebilmektedirler. Bu kasalar aynı zamanda ağırlıkları ile de caydırıcı bir konumdadırlar. Kilit mekanizmalarında kullanılan elektronik şifrelemenin manuel kilitler ile birlikte kullanılması ile daha iyi bir koruma sağlamak mümkün hale gelmektedir. İsterseniz anahtarlı kilit, manuel kilit ve şifreli kilit sistemleri tek başına da kullanılabilmektedir. Bizim önerimiz bu sistemlerin ikisinin birlikte kullanılmasıdır.

Para Kasaları Kilit Sistemleri

Kilit sistemleri, çelik para kasaları için çok önemli bir güvenlik birimini ifade eder. Bu sebeple firmaların güvenilir ve standartlara uygun kilit sistemi üreten markaları kullanıp kullanmadığını mutlaka sorgulamalısınız.

Çelik para kasası tercihlerinde; yangına, dış saldırılara ve firma çalışanlarına ya da ev içindeki çocuklara karşı güvenliğin belirlenmesi ile doğru sonuç elde edilmektedir.

Çelik kasalariçin diğer önemli bir güvenlik alanı da gövdedeki çeliğin saç kalınlığı ve dolgu malzemesinin niteliğidir. Bu alanlarda seçeceğiniz birçok alternatif vardır. Tavsiyemiz firmaların müşteri temsilcilerinden yardım alarak hangi güvenlik seviyesi sizin için uygunsa o çelik kasayı almanızdır.

Çelik para kasalarıiçinde muhafaza edilecekler sizin güvenlik seviyenizi belirleyecektir. Bu sebeple kasa tercihinizde mutlaka ihtiyacınız doğrultusunda karar vermelisiniz. Çok ucuza kaçıp kıymetli eşyalarınızı riske atmamalısınız.

Çelik kasalartercih edilirken üretim ve malzeme kalitesinin bizzat kontrol edilmesi mümkün değildir. Ancak sizin yerinize bu işlemi yapan uluslararası güvenlik sertifikasyonu kuruluşları vardır. Özellikle başta EN-1143-1 sertifikası olmak üzere TSE, UL, SP, ECBS gibi sertifikalara sahip çelik kasaların tercih edilmesi firmaya karşı güvenin tescillenmesi anlamına da gelmektedir.

Çelik kasalarmutlaka kurumsal nitelikleri ile ön planda olan firmalardan alınmalıdır. Bu tercih, kasa ve sizin güvenliğiniz için de önemlidir. Köşe başında hiçbir sertifikasyonu olmayan merdiven altı işletmelerde üretilmiş kasaları satın alıp kullanmak aynı zamanda mağduriyete davetiye çıkarmaktır. Bu tip kasaların alımı ile satış sonrasında teknik desteğe sahip olmayacağınızı belirtmekte fayda görüyoruz. Alım satımın evrak ile düzenlenmediği çelik para kasası alımında sonradan oluşabilecek birçok mağduriyeti de hukuk önünde ispatlamanız mümkün değildir.

Kaynak: http://www.gokerler.com.tr/Celik-Para-Kasasi,LA_123-2.html

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol