kapat ikonu

Pamukta 'rekor' verim bekleniyor

Şanlıurfa'da, destekleme miktarı ve ürün fiyatlarındaki artış nedeniyle bu sezon rekoltenin yaklaşık 1,5 milyon tona ulaşması hedefleniyor.

Şanlıurfa, Türkiye'nin pamuk üretiminin yaklaşık yarısını karşılıyor. Destekleme miktarı ve ürün fiyatlarındaki artış sebebiyle bu sezon rekoltenin yaklaşık 1,5 milyon tona ulaşması hedefleniyor.
 
‘’BEYAZ ALTIN’’ VERİMİYLE YÜZ GÜLDÜRDÜ
 
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) sayesinde sulu tarımın yaygınlaşması ile birlikte ekim alanı her yıl giderek genişleyen ve bölgede "beyaz altın" olarak bilinen pamuk, bu yıl verimiyle bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü.
 
GEÇEN YILKİ ARTIŞ ÇİFTÇİ SAYISINI DA YÜKSELTTİ
 
Pamuğun çiğidiyle yağ sanayisine, lifiyle tekstile, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde sağlaması vesilesiyle stratejik ürünlerin başında geldiğinden dolayı destekler de artırıldı. Özellikle 2017’de pamuk fiyatlarında görülen artış, bu ürüne yönelen çiftçi sayısını da paralel bir şekilde yükseltti.
 
REKOLTE BU YIL 1,5 MİLYON OLARAK BEKLENİYOR
 
Çiftçi Kayıt Sistemi’nden (ÇKS) elde edilen verilere göre, başta Harran Ovası olmak üzere şehrin verimli ovalarında hasadı devam eden pamukta rekoltenin bu yıl 1,5 milyon ton olarak gerçekleşmesi beklendiği belirtildi.
 
EKİM ALANI 3 MİLYONA YAKLAŞTI
 
Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu tarafından yapılan açıklamada; pamuğun Türkiye'de ve dünyada öneminin her geçen gün arttığı destek ve fiyat artışları nedeniyle de bu sezon şehirdeki pamuk ekim alanının 2 milyon 800 bin dekara yaklaştığı belirtildi. Eyyüpoğlu, tüm olumsuzluklara rağmen bu durumun rekolteye de yansıdığını anlattı.
 
1 MİLYON 500 BİN TON PAMUK
 
2017’de şehirde 1 milyon tonun üzerinde pamuk elde edildiğini dile getiren Eyyüpoğlu, pamuğun hayatımızda çok önemli bir ürün olduğunu, Şanlıurfa'da ÇKS verilerine göre bu yıl 280 bin hektar alanda pamuk ekildiği bilgisini paylaşarak, bu alandan 1 milyon 500 bin ton civarında pamuk elde edileceğini düşündüğünü ifade etti.
 
TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN PAMUĞUN YÜZDE 47’Sİ ŞANLIURFA’DAN
 
Eyyüpoğlu, Türkiye'de üretilen pamuğun yüzde 47'sinin Şanlıurfa'da üretildiğini söyleyerek, kaliteli pamukla ilgili kendilerine, ticaret borsasına, sanayi ve ticaret odasına, çiftçiye ve fabrikalara önemli görevler düştüğünü hatırlattı. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığı olarak bu konudaki uyarıların yapıldığını anlatan Eyüpoğlu, Şanlıurfa pamuğunun kalitesini ve piyasasındaki değerini artırmaya çalıştıklarından bahsetti.
 
Çiftçilerden pamuğun naylon torbalara konulmamasını ve hasadın gece yapılmamasını isteyen Eyyüpoğlu, pamuğun temiz toplanması ve kuru olması gerektiğine dikkati çekerek koza açıcı ve yaprak dökücü ilacın dozajının tam atılmasını istedi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol