kapat ikonu

Pamuk Üretimi Tekrar Artmaya Başladı

Çukurova denilince akla gelen pamuk üretimi bir süre boyunca ciddi oranlarda azalmıştı ancak sonrasında alınan tedbirlerle oranların tekrar artırıldığı açıklandı.

Çukurova denilince akla gelen pamuk üretimi bir süre boyunca ciddi oranlarda azalmıştı ancak sonrasında alınan tedbirlerle oranların tekrar artırıldığı açıklandı.
 
Adana'nın Çukurova bölgesi Türkiye'nin önemli tarım merkezleri arasında yer alıyor. bölgenin iklim ve toprak koşulları sebebiyle beyaz altın olarak değerlendirilen pamuk üretimi konusunda elverişli olduğu tespit edilmişti. Bunun ardından pamuk üretimi için verilen desteklere devlet desteğinin de eklenmesi sonrasında durumun ne kadar ciddi olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. Çiftçinin büyük gelir elde ettiği pamuk üretiminde son yıllarda birtakım problemler sebebiyle verim düşüklüğünün tespit edilmesi dikkatlerden kaçmadı.
 
Devlet tarafından hem üreticilere hem de çiftçilere verilen destekler artırıldı. Desteğin artırılması ile birlikte ekim yapılacak alan miktarında da gözle görülür bir artışın yaşandığı tespit edildi. Son dönemlerde yapılan istatistiklere göre ekim alanının geçen yıla göre yüzde 20 oranında artırıldığı açıklandı. Artışların yaşanmasının ardından bu alan 330 bin dekara kadar çıkarıldı.
 
Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar sonrasında 2011 yılında pamuğun ekim alanı azaldı. Oranların yüzde 52 oranında daralma göstermesi ciddi bir problemin olduğunu ortaya koydu. Ardından devlet destekleri tekrar pamuğun eski seviyelerine getirilmesi için artırıldı. Bu süreçte olumlu sonuçlar alınırken Adana'da üretim anlamında bu yıl yüzde 30 ile 35 oranında bir artışın yaşandığı tespit edildi. Çiftçiler şimdilerde pamuk toplama makineleri konusunda devletten destek beklediklerini açıkladılar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol